Edi Rama, gati të zbulojë grupin e parë opozitar të deputetëve armiq

edi-rama-ne-kuvend

 

 

Me Nenin e ri, “55 me fraksion”, Rama po përgatitet të shpallë të paligjshme opozitën, duke caktuar me vendim qeveritar se cili deputet duhet të humbasë mandatin e më pas edhe cili rebel prej tyre duhet të përfundojë pas hekurave

 

Reagimet

OSBE: Po rrezikohen themelet e demokracisë, të bëhet heqja e plotë e shpifjes nga Kodi Penal

Basha: Rama nuk shpëton dot me marifete të tilla, do japë llogari

Kreu i Shtetit, Nishani: “Nuk do ta burgosin fjalën në emër të frikës, por frikën për fjalën”

 

Edi Rama e ka bërë zakon tanimë që vjedhjet t’i bëjë ligje dhe cenet psikologjike t’i bëjë nene. Fobia e tij ndaj lirisë së shprehjes dhe medias ka marrë trajtën ligjore të nenit. Kuisja e sistemit demokratik u dëgjua deri tek OSBE-ja, e cila e shokuar nga ky vendim i ka bërë thirrje qeverisë që jo vetëm të heqë dorë nga ky nen talebanesk, por të shfuqizojë nga Kodi Penal veprën penale të shpifjes. Reagimi qeveritar që pasoi ishte kinse një tërheqje, që demaskohet të jetë një akt edhe më i rëndë:zhdukjen e opozitës. Neni i Ramës nuk tkurret, por synon të shpall të paligjshëm opozitën. Rama ka hartuar një listë me deputetë armiq të opozitës të cilëve do t’u turret me një kllapi komuniste sapo të miratohet ky nen i tij talibensk. Nëse miratohet ky nen, deputeti opozitar që dënohet për “shpifje” me heqje lirie, automatikisht i hiqet edhe mandati. Pra, Edvini kërkon të çmontojë opozitën në vend që të sigurojë një pushtet si Enver Hoxha apo Kim Jong-Uni në Kore të Veriut.

Neni “55”/ Rama është një virus që çmonton të gjithë sistemin demokratik të Shqipërisë, duke e kthyer në një monizëm oligarkik ku kush guxon të hapë gojën, i tregohen prangat. Kësisoj, me rënien e lirisë së shprehjes rrëzohet e gjithë demokracia në vend, duke zhdukur pluralizmin e mendimit dhe pluralizmin politik. Këto veprime shumë kujt i ngjethin mishin dhe i kujtojnë vuajtjet e kohës hoxhiste-ramiziste, kohë në të cilën jetoje me terrorin sikur edhe po qe se aksidentalisht të kalonte nëpërmend të thoje ndonjë fjalë, e cila do i prishte humorin asaj bande katilësh të quajtur qeveri në derë të shtëpisë të mbinin ca xhelatë, të cilët i jepnin fund lirisë tendë në emër të Nenit 55. Cenimi i fjalës së lirë është krim, jo liria vetë, qoftë kjo kur bëhet fjalë për një politikan apo qytetar të thjeshtë.

Kreu i Opozitës, Basha: Rama nuk shpëton dot me marifete të tilla, do japë llogari/Kryetari i PD Lulzim Basha nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook e ka konsideruar këtë veprim si një “marifet” për ti bërë bisht skandaleve të njëpasnjëshme të kësaj qeverie: “Burracaku Rama kërcënon me burg mediat dhe gazetarët që nuk arrin ti shantazhoje apo blejë e që kanë kurajën të nxjerrin në dritë skandalet, korrupsionin, vjedhjen, ortakërinë e tij me krimin. E di dhe vetë ky kokosh poture mbushur se nuk ka asnjë shans të trembë askënd. Era e hajdutërisë së tij dhe bandës së tij po qelb Shqipërinë. Nuk shpëton dot me marifete të tilla. Nuk do të arrije kurrë ti mbylle gojën as opozitës, as medias së lirë, as qytetarëve. Ai dhe banda e tij do të japin llogari”.

Kreu i Shtetit, Bujar Nishani: Burgosja e një gazetari është burgosje e lirisë, të burgosim frikën në emër të fjalës/Presidenti i Republikës Bujar Nishani është shprehur i befasuar duke deklaruar se burgosja e një gazetari është burgosje e lirisë. “ Kam besuar dhe vazhdoj të besoj se burgosja e një gazetari është burgosje jo vetëm e fjalës, por e vetë lirisë, është goditje e sistemit demokratik, papajtueshmëri me të. Befasues për mua si qytetar i këtij vendi, por edhe si President i Republikës u shfaq projektligji i qeverisë që kërkon rikthimin e burgimit për gazetarët me pretendimin e luftës ndaj shpifjes. Personalisht një akt të tillë e shoh me preokupim dhe shqetësim. E gjykoj kufizim të lirisë së shprehjes dhe cënim të standarteve demokratike të arritura deri më tash me kontributin e të gjitha paleve politike në vend. Sigurisht, shpifja është një gjest i ulët kudo dhe kurdo e sidomos kur përdoret mirëfilli për qëllime politike ajo shfaq gjithë shëmtinë e saj. Jo pak herë si politikan, si ministër, si President i Republikës kam qënë dhe vazhdoj të jem objekt i tyre, por kam besuar dhe vazhdoj të besoj se burgosja e një gazetari është burgosje jo vetëm e fjalës, por e vetë lirisë, është goditje e sistemit demokratik, papajtueshmëri me të. Me fjalen mund të abuzohet dhe çdo abuzim është i kritikueshëm, por me ndrydhjen e saj mund të abuzohet shumë më tepër. Ndërmjet frikës për t’u shprehur dhe lirisë së shprehjes unë do të bëj çdo ditë të punës sime betejën për këtë të fundit. Jam i bindur se shqiptarët të cilët 25 vjet më parë, në dhjetor, me protestat e studentëve vranë frikën për të fituar lirinë e fjalës nuk do t’ja dorëzojnë askujt liritë e fituara. Nuk do ta burgosin fjalën në emër të frikës, por frikën për fjalën.

OSBE: Të bëhet heqja e plotë e shpifjes nga Kodi Penal/Përfaqësuesja e OSBE për lirinë ë medias Dunja Mijatoviq është shprehur se “Dënimet penale për shpifjen janë të tepruara dhe jopërpjestimore. Ato duhet të zëvendësohen me rregullime të përshtatshme në ligjin civil apo administrative”: Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatović, shprehu sot shqetësimin për projekt-ndryshimet në Kodin Penal të Shqipërisë, dhe u bëri thirrje anëtarëve të parlamentit të hedhin poshtë projektligjin që parashikon dënim me burg për shpifjen ndaj figurave publike. “Institucionet dhe zyrtarët publikë nuk duhet të gëzojnë mbrojtje shtesë ndaj deklaratave kritike, përkundrazi ata duhet të tolerojnë një shkallë më të lartë kritike se qytetarët e zakonshëm”, tha Mijatović. “Dënimet penale për shpifjen janë të tepruara dhe jopërpjestimore. Ato duhet të zëvendësohen me rregullime të përshtatshme në ligjin civil apo administrativ”. Nëse miratohet, propozimi i Këshillit të Ministrave do të sanksionojë dënimin me burg deri në tre vjet për “shpifje ndaj një funksionari të lartë shtetëror apo të zgjedhur”. Projektligji do të jetë për votim në parlament më 13 nëntor. “U bëj thirrje anëtarëve të parlamentit të hedhin poshtë propozimin dhe, në vend të kësaj, të marrin në konsideratë heqjen e plotë të shpifjes nga Kodi Penal”, tha Mijatović. Më 2012, autoritetet në Shqipëri vendosën të heqin dënimin me burg për veprën e shpifjes, një vendim që u mirëprit nga Përfaqësuesja e OSBE-së për Lirinë e Medias vëzhgon zhvillimet në fushën e medias, në të gjitha 57 Shtetet pjesëmarrëse të OSBE-së. Ajo bën paralajmërim të hershëm për shkeljet e të drejtës së shprehjes dhe lirisë së medias dhe promovon respektimin e plotë të angazhimeve të OSBE-së për lirinë e medias

Bylykbashi: Synimi i ligjit, heqja e mandateve të deputetëve të opozitës/Deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi duke folur për gazetarët përpara godinës së Parlamentit, tha se projektligji për shpifjen i propozuar nga Kryeministri ka një synim që shkon më tej. Bylykbashi shpjegoi që nëse ky pr/ligj do të kalojë në Parlament, nuk burgos vetëm gazetarët, por dënon edhe deputetët e opozitës. Pra, nëse një deputet dënohet me gjobë për shpifje, siç ishte rasti i Edi Palokës, atëherë kjo do të jetë vepër penale me ligjin e ri dhe automatikisht deputeti do të humbasë mandatin e tij. “Më shqetësuese është që nëpërmjet këtij ndryshimi, do përdorin ligjin për dekriminalizimin. Nëse Rama do të kalojë në Parlament këtë ligj, mjafton që një deputet i opozitës të dënohet me një gjobë të thjeshtë, atëherë deputeti i opozitës humbet mandatin. Fakti që Qeveria solli në mënyrë të fshehtë në Parlament, është një rikthim në një censurë që e hoqi mazhoranca e PD tre vite më parë. Duan të godasin çdo lloj zëri që godet Qeverinë. Dispozita nuk është keqkuptim, por godet drejtpërdrejt këdo që akuzon Qeverinë”, tha Bylykbashi.

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>