Eduard Halimi dorëzon mandatin e deputetit për t’i përkushtuar projekteve personale  

halimi

Basha: Halimi u largua për të ndjekur pasionin e tij të avokatisë, falënderime për kontributin e çmuar

Deputeti i PD-së, Eduard Halimi dorëzoj ditën e djeshme mandatin e ligjvënësit. Halimi kryesonte listën e kandidatëve për deputetë të PD-së në Qarkun e Beratit dhe pas tij në listë renditet, Astrit Veliaj. Referuar ligjit zgjedhor, Veliaj do të zëvendësojë Halimin si deputet i PD-së, duke u rikthyer në Kuvend, pas një shkëputjeje prej disa muajsh. Pritet që zyrtarizimi të bëhet nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, i cili ka tagrin t’i përcjellë Kuvendit vendimin për zëvendësimin e deputetit Halimi, që tashmë ka dorëzuar mandatin. Me një status në facebook, Halimi shpjegoj se po lë mandatin e deputetit pasi do të angazhohet në një projekt të së drejtës ndërkombëtare.“Kam dorëzuar mandatin e deputetit pasi nga nesër i përkushtohem një projekti të së drejtës ndërkombëtare private në një network në Ballkan, projekt që është afatgjatë dhe kërkon që vendimin ta marr sot. Kam qenë një njeri me fat në këto vite sepse kam pasur në krah bashkëpunëtorë të shkëlqyer, të përkushtuar e të ndershëm me kontributin e te cilëve arrita të lija gjurmë, por mbi të gjitha që kam dalë faqebardhë nga të gjithë detyrat që kam pasur. Me punën e tyre ata i hoqën mundësinë kundërshtarëve politikë të hidhnin ndaj meje dhe atyre, baltën e kudogjendur në politikë. Ndaj dua t’i falenderoj ata të gjithë sot publikisht. Dua të falenderoj Sali Berishën, që më dha mundësinë të kontribuoj ne jetën politike të vendit në këto vite. Falënderoj Lulzim Bashën, për besimin në detyrat politike prej 2013, për bashkëpunimin e shkëlqyer në këto vite dhe për mirëkuptimin në çdo vendim prej ditës së parë e deri më sot”, tha Halimi në një deklaratë të bërë publike në rrjetin social.

Reagimi i Bashës: Halimi u largua për të ndjekur pasionin e tij të avokatisë/ Kryetari i PD, Lulzim Basha reagoi menjëherë pasi Eduard Halimi la mandatin e deputetit. Në një status në FB, Basha tha se ai u largua për të ndjekur pasionin e tij të avokatisë. Basha vlerësoi Eduard Halimin duke thënë se ai ka lënë gjurmët e veta në qeverisje por edhe në opozitë. “Eduart Halimi vendosi sot të lërë mandatin e deputetit, të tërhiqet nga politika aktive për të ndjekur pasionin e tij, avokatinë. Dëshira ime për ta patur pjesë të ekipit, të grupit parlamentar të PD ishte e madhe, por po kështu edhe respekti për lirinë e çdokujt për të marrë vendimet e veta për të ardhmen e tij. Si një bashkëpunëtor i shkëlqyer, një jurist i mprehtë, Ed Halimi po largohet nga politika aktive pasi ka lënë gjurmët e veta në qeverisje me suksese të padiskutueshme në Ministrinë e Drejtësisë, dhe në opozitë po ashtu me ekspertizë të çmuar në të gjitha betejat tona për ligjshmëri, kushtetueshmëri, për luftë ndaj krimit e korrupsionit dhe përpjekjeve për zgjedhje të lira e të ndershme. Shpreh falenderimet dhe mirënjohjen nga zemra për kontributin e tij të çmuar, dhe bashkë me urimet e mija më të mira, edhe bindjen se me projektet e reja që ka, ai do të vazhdojë ti shërbejë ligjit dhe vendit”.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>