Gjirokastër/PD-LSI bashkojnë votat, shkarkojnë kryetarin e Këshillit Bashkiak të PS-së

Aleanca PD-LSI në këshillin bashkiak në Gjirokastër me 16 vota ka çuar më shkarkimin e kryetarit të Këshillit Bashkiak, Roland Karalli dhe dy nënkryetarët, Ardian Hyska dhe Merita Isarai. Në vend të tyre janë zgjedhur kryetare e Këshillit Bashkiak, Mimoza Çomo dhe dy nënkryetarët, Gramoz Braho dhe Mirela Mamani. Procesi u zhvillua me votim të hapur gjatë mbledhjes surprizë. Por në këtë mbledhje, një tjetër lëvizje ndodhi. Këshilltari Arben Rexha ka ndryshuar sërish kamp politik. Nga LSI, ai ka kaluar tek PS dhe kjo është e dyta herë që Rexha ndryshon kamp politik në Këshillin Bashkiak.

Gjirokastër, Tritan Shehu përshëndet kryetaren e re të këshillit bashkiak/ Deputeti demokrat, kryesuesi i listës për Qarkun e Gjirokastrës, Tritan Shehu, ka përshëndetur, ndryshimin e kreut të këshillit bashkiak dhe “rrëmbimin” e këtij drejtimi, nga PD. Duke vlerësuar kryetaren e sapo zgjedhur, Mimoza Çomo, deputeti demokrat ka paralajmëruar ndryshime të tjera. “Mimoza Çomo, Kryetarja e sapo zgjedhur e Këshillit Bashkiak të Gjirokastrës. Një përmbysje kjo në atë Këshill Bashkiak. Zj. Çomo, një personalitet në atë Bashki, një figurë që rrezaton shpresë e integritet. Një mesazh i qartë ky për ndryshimet e tjera të mundshme aty. Urimet për të mira për Zj. Çomo dhe atë Këshill!.

Roland Bejko për shëndet kryetaren e re dhe thekson se aksioni luajal do të vazhdojë më tej/ Kryetari i Partisë Demokratike të Gjirokastrës, Roland Bejko ka përshëndetur zgjedhjen e Mimoza Çimos në krye të Këshillit bashkiak. Në një postim në facebook, Bejko shkruan se aksioni luajal me LSI do të vazhdoj edhe më tej.  “Urime zj Mimoza Çimo për zgjedhjen e saj sot në krye të Këshillit të Bashkisë Gjirokastër . Gjithashtu urojmë edhe dy nënkryetarët e rinj zj. Mirela Mamani si përfaqësuese e grupit të këshilltarëve të LSI dhe z. Gramoz Braho si përfaqësues i komunitetit egjiptian të Gjirokastrës i propozuar nga këshilltarët e Partisë Demokratike.Partia Socialiste nuk është më shumicë në Bashkinë Gjirokastër edhe pse prej mëse një muaji u përpoq të rekrutonte nëpërmjet joshjes së tepsisë së pushtetit këshilltarë të forcave të tjera politike duke mundur të marr dy këshilltarë të LSI, një të PDIU, duke tentuar gjer në minutat e fundit të intimidonin një tjetër këshilltar të LSI, por që dështuan me sukses. PS synonte që nëpërmjet rekrutimit të këshilltatëve nga forca të tjera politike të kapte nr 16 që është shumica bllokuese në këshill dhe për pasojë ta mbante nën presion Bashkinë dhe Kryetaren e saj.Në këto kushte, Kryetari dhe Nënkryetarja e Këshillit Bashkiak që përfaqësonin PS u shkarkuan me shumicën e votave të këshilltarëve të pranishëm dhe në vend të tyre u zgjodhën përkatësisht zonjat Çomo, Mamani dhe zoti Braho, qytetarë përfaqësues të denjë të komunitetit, me integritet moral dhe profesional.Vlen të sqarojmë opinionin publik se kjo lëvizje sot në Këshill nuk ishte pasojë e një marrëveshjeje politike PD -LSI pasi nuk ekziston një e tillë, por ishte rezultante e një luajaliteti llogjik për shkak se me daljen e LSI në opozitë, rrugët e tyre me PS u ndanë, dhe koalicioni mbaroi së funksionuari.Të gjendur në opozitë PD dhe LSI vetvetiu PS e kanë një kundërshtar të qartë dhe të vetëm politik. Pra në këtë rrugëtim opozitar piktakimet midis nesh janë të pashmangshme. Njëra prej tyre ishte edhe kjo e sotmja në Këshillin e Bashkisë Gjirokastër.Së fundi, dua të falenderoj gjithë këshilltarët e PD dhe të LSI dhe përfaqësuesin e komunitet egjiptian, që edhe pse të gjendur nën presionin dhe joshjen e tepsisë socialiste të pushtetit, nuk pranuan të shndërroheshin në tregtarë flamujsh.Kështu, të bashkuar ne këshilltarët demokratë do shkojmë përpara në rrugëtimin dhe misionin tonë për akte dhe qëndrime të tjera politike konstruktive në dobi të mirëqeverisjes lokale dhe qendrore.Aksioni ynë luajal do të vazhdojë edhe më tej. Fitorja jonë e përbashkët merr më shumë vlerë po ta mendosh se Partia Socialiste ka humbur shumicën në Këshillin e një prej Bashkive që e mban si bastionin e saj historik.Pak durim, fitore të tjera na presin. Koha punon për ne. Ne thjesht duhet të ndjekim ritmin e saj dhe ti japim një dorë për ta lëvizur më shpejtë.Dhe mjafton të mendoni për pak çaste që rrënimi i kësaj mazhorance të fillojë nga Gjirokastra ku qëllimi ynë është vetëm një : Të shembim mazhorancën e tepsisë për të mos lejuar shembjen e mëtejshme të Gjirokastrës.

 

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>