Lufta në Siri: Franca ofron ndërmjetësimin midis Turqisë dhe kurdëve

Premte, 30 Mars 2018 12:54

Franca ka ofruar ndihmën e saj për të ndërmjetësuar në konfliktin në Sirin veriore, ku Turqia nisi një ofensivë ushtarake kundër luftëtarëve kurdë në janar.

Ankaraja po lufton për të dëbuar milicinë kurde të YPG, të cilën ajo e sheh si një pjesë të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Oferta franceze u hodh poshtë me shpejtësi nga një zëdhënës turk presidencial.

Ibrahim Kalin tha se vendet duhet të marrin një "qëndrim të qartë kundër të gjitha llojeve të terrorizmit".

Turqia tha se pesë ushtarë u vranë dhe 7 u plagosën gjatë një sulmi nga PKK në krahinën jug-lindore të Siirt.

Sulmi, i cili konsiderohet si më vdekjeprurësi nga Partia e Puntorëve të Kurdistanit është një hakmarrje kundër ofensivës Turke në Sirinë veriore raporton BBC.

Modifikuar më Premte, 30 Mars 2018 13:40

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

24 dhe 25 shtator në Durrës e Shijak do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Aktualitet

24 dhe 25 shtator në Durrës e Shijak do ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Për shkak të remontit të OST në linjat 110kV Rrashbull-Sallmone, Rrashbull – Spitallë, në datat 24-25 shtator do të ketë kufizime energjie në disa zona në Durrës e Shijak, njoftoi...

Greta Koçi tregon si e ngacmoi futbollisti i kombëtares

Show-biz

Greta Koçi tregon si e ngacmoi futbollisti i kombëtares

Greta Koçi për sa i përket jetës private ka qenë gjithmonë e rezervuar dhe asnjëherë nuk kemi mësuar asgjë për ndonjë marrëdhënie të saj dashurie. E ftuar në “Xing me...

Shqiptari sulmohet barbarisht në mes të New York-ut (VIDEO)

Bota Shqiptare

Shqiptari sulmohet barbarisht në mes të New York-ut (VIDEO)

Një i ri shqiptar ka rënë pre e një sulmi, teksa po kalonte në trotuar. Sulmi ka ndodhur në lagjen Allerton në Bronx të New York ditën e djeshme, nga...