Palestinezët mblidhen me mijëra në protestë për kufirin Gaza-Izrael

Premte, 30 Mars 2018 13:19

Palestinezët në Gaza kanë marshuar me qindra, në kufirin Izrael për një protest më shumë se 6 javore.

Zyrtarët palestinezë thonë se një fermer dhe një protestues janë vrarë dhe dhjetëra demonstrues u plagosën nga ushtarët Izraelit.

Ushtria izraelite raportoi "trazira" në gjashtë vende dhe tha se ajo ishte "duke gjuajtur drejt nxitësve ".

Palestinezët kanë ngritur pesë kampe pranë kufirit për protestën, të quajtur ‘’Kthimi I marsit të madh ‘’ .

Arsyeja e protestës

Protesta e Marsit të Madh të Kthimit filloi të premten, pasi 30 marsi shënon Ditën e Tokës, e cila përkujton vrasjen e gjashtë protestuesve nga forcat izraelite të sigurisë gjatë demonstratave mbi konfiskimin e tokës në vitin 1976.

Protesta është planifikuar të përfundojë më 15 maj, të cilën palestinezët e quajnë Nakba (katastrofa) dhe që shënon zhvendosjen e qindra mijëra palestinezëve gjatë konfliktit të krijimit të Izraelit në vitin 1948.

Palestinezët kanë kërkuar për një kohë të gjatë të drejtën e tyre për t'u kthyer, por Izraeli thotë se ata duhet të vendosen në një shtet të ardhshëm palestinez në Gaza dhe në Bregun Perëndimor.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rruga dhe ura, dy problemet madhore të fshatit Selixë

Aktualitet

Rruga dhe ura, dy problemet madhore të fshatit Selixë

Fshati Selixë në njësinë administrative Komsi, në Bashkinë e Matit, vijon të jetë një ndër fshatrat më problematik për shkak të distancës që ka nga qendra e njësisë apo qyteti...

Edhe rusët ngrihen kur u shkelen të drejtat, protesta për pensionin

Globi

Edhe rusët ngrihen kur u shkelen të drejtat, protesta për pensionin

Në mbarë Rusinë po mbahen protesta për të kundërshtuar planin e qeverisë për të rritur moshën e daljes në pension për pesë vjet. Mijëra persona morën pjesë në protestën në Moskë...

Konsumon ilaçe, gruaja në Fier i jep fund jetës

Aktualitet

Konsumon ilaçe, gruaja në Fier i jep fund jetës

Një grua në Fier i ka dhënë fund jetës duke konsumuar një dozë të madhe ilaçesh. Ngjarja ka ndodhur në lagjen ‘1 Maj’, ndërsa sipas policisë viktima është A. F...