Palestinezët mblidhen me mijëra në protestë për kufirin Gaza-Izrael

Premte, 30 Mars 2018 13:19

Palestinezët në Gaza kanë marshuar me qindra, në kufirin Izrael për një protest më shumë se 6 javore.

Zyrtarët palestinezë thonë se një fermer dhe një protestues janë vrarë dhe dhjetëra demonstrues u plagosën nga ushtarët Izraelit.

Ushtria izraelite raportoi "trazira" në gjashtë vende dhe tha se ajo ishte "duke gjuajtur drejt nxitësve ".

Palestinezët kanë ngritur pesë kampe pranë kufirit për protestën, të quajtur ‘’Kthimi I marsit të madh ‘’ .

Arsyeja e protestës

Protesta e Marsit të Madh të Kthimit filloi të premten, pasi 30 marsi shënon Ditën e Tokës, e cila përkujton vrasjen e gjashtë protestuesve nga forcat izraelite të sigurisë gjatë demonstratave mbi konfiskimin e tokës në vitin 1976.

Protesta është planifikuar të përfundojë më 15 maj, të cilën palestinezët e quajnë Nakba (katastrofa) dhe që shënon zhvendosjen e qindra mijëra palestinezëve gjatë konfliktit të krijimit të Izraelit në vitin 1948.

Palestinezët kanë kërkuar për një kohë të gjatë të drejtën e tyre për t'u kthyer, por Izraeli thotë se ata duhet të vendosen në një shtet të ardhshëm palestinez në Gaza dhe në Bregun Perëndimor.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Lifestyle

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Mbrëmjet e së dielës janë totalisht relaks për t’u marrë me veten. Pra, nëse gjatë ditës ke qenë në plazh apo edhe duke takuar miqtë, që të ndihesh e freskët...

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Bota Shqiptare

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Zbatimi i marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit me lehtësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, vlerësohet në mënyra të ndryshme nga palët në negociata. Kryesisht...

E pabesueshme! Mësoni sa ka shkuar trashësia e dëborës në këtë fshat të Shqipërisë

Aktualitet

E pabesueshme! Mësoni sa ka shkuar trashësia e dëborës në këtë fshat të Shqipërisë

Kjo ka qenë situata në orët e mesditës, ndërsa në mbrëmje në Dardhë trashësia e borës arriti në një metër, duke krijuar vështirësi të mëdha në lëvizjen e automjeteve. Edhe pushuesit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!