Presidenti Trump nominohet për çmimin Nobel për paqen

Saturday, 16 June 2018 13:50

Presidenti amerikan Donald Trump është nominuar nga dy avokatë norvegjesë për çmimin Nobel të paqes, për përpjekjet e tij për të denuklearizuar Korenë e Veriut.

Megjithëse takimi historik mes presidentit amerikan Trump dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un nuk prodhoi ndonjë plan konkret për denuklearizimin e vendit, avokatët Christian Tybring-Gjedde and Per-Willy Amundsen, të dy anëtarë të partisë së djathtë në Norvegji, thanë se kjo nismë e Trump do të sigurojë paqen e botës në të ardhmen.

“Procesi po zhvillohet për të siguruar paqen botërore në të ardhmen. Është një proces delikat, por sigurisht që duhet të bëjmë atë që mundemi për të ndihmuar që ky proces të japë rezultate të mira. Unë besoj se mund ta arrijmë këtë duke dërguar një sinjal të qartë, domethënë duke i dhënë Trump çmimin Nobel për Paqen,” u shpreh Per-Willy Amundsen.

Ky nominim ka surprizua shumëkënd. Çmimi i Paqes është një nga pesë çmimet Nobel dhe i jepet një personi që “ka bërë punën më të madhe ose më të mirë për vëllazërinë midis kombeve”.

Presidenti Trump shpeshherë “lufton” me liderë të tjerë përmes deklaratave të ashpra, në të shumtën e rasteve në Twitter.

Vetëm pak muaj përpara takimit me Kim Jong Un, Trump e sulmoi atë me deklarata të forta për bombat bërthamore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!