Parisi heton vdekjen e katër francezëve nga rrëzimi i urës "Morandi"

Premte, 17 August 2018 13:36

Për të tretën ditë radhazi vazhdojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në gërmadhat e urës Morandi të shembur më 14 gusht në Xhenova të Italisë.

Gërmimet kryhen me delikatesë, gurë pas guri në kërkim të 10 apo 20 personave që ende rezultojnë të zhdukur nga familjarët e tyre.

Bilanci i viktimave dhe i të plagosurve vazhdon të mbetet provizor e i pa papërditësuar; 38 viktima të identifikuara e 9 të plagosur rëndë.

Sot komisioni hetimor i sapo ngritur nga Ministria e Infrastrukturave dhe Transportit do të zhvillojë inspektimin e parë tokësor e ajror në vendngjarje.

Nga ana tjëtër Prefekttura e Xhenovas ka hapur dosjen e hetimore me akuza të rënda "fatkeqësi e qëllimshme, krim i qëllimshëm i shumëfishtë e atentat ndaj sigurisë së transportit".

Ende nuk ka emra në listën e pesonave të vënë nën hetim e policia gjyqësore po punon për mbledhjen e të gjitha materialeve të nevojshme të cilat do të vihen në dispozicion të gjykatësve e konsultëve të prokurorisë.

Ndërkohë dhe Prokuroria e Parisit ka nisur një proces hetimor ndaj vdekjes së 4 shtetasve francezë të mbetur viktimë në shëmbjen e urës Morandi.

Akuza e Prokurorisë francezë është lëndim i pavullnetshëm e vrasje e qëllimshme dhe po kujdeset për këtë ngjarje Drejtoria e Xhandarmërisë Kombëtare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO e masakrës në Lushnje/ Si u ekzekutuan me breshëri dy të rinjtë në 2017

Aktualitet

VIDEO e masakrës në Lushnje/ Si u ekzekutuan me breshëri dy të rinjtë në 2017

Ngjarja ndodhi në 11 tetor të vitit të kaluar, ndërsa autorët janë Laert Haxhia dhe Orges Bilbili. Në videon e siguruar nga gazetari i Report Tv, Artan Hoxha duket momenti...

Durrës, arrestohet mjeku dhe shoferi, bënin kontrabandë me ambulacën

Aktualitet

Durrës, arrestohet mjeku dhe shoferi, bënin kontrabandë me ambulacën

Një mjek dhe një shofer janë arrestuar nga policia e Durrësit pasi akuzohen për kontrabandë mallrash. Policia thotë se pas një hetimui 2 mujor u finalizua operacioni "Cigarettes", duke vënë në...

"Opozita do të dalë shumë shpejt në rrugë"

Politikë

"Opozita do të dalë shumë shpejt në rrugë"

Për herë të parë, një lider i partive të opozitës ka treguar se çfarë diskutohet në mbledhjet me dyer të mbyllura. Duke folur në studion e SYRI.net, Kryemadhi ka treguar se...