Horror/ Tornado me 230 kilometra në orë, përhap zjarrin në Kaliforni (video)

Premte, 17 August 2018 14:23

Kalifornia vazhdon luftën me zjarrin e madh që e ka kapluar, më I madhi që ka prekur ndonjëherë këtë zonë.

Gjendja është rënduar edhe për një arsye tjetër, pasi një tornado me madhësi të tri fushave të futbollit, ku shtëllunga lëvizte me shpejtësi prej 230 kilometrave në orë, ka ndihmuar edhe më shumë përhapjen e zjarrit.

Në thellësi të këtij zjarri temperaturat arrijnë deri në 1400 gradë celsius. Pamjet janë filmuar gjatë muajit të kaluar, kurse ekipet e zjarrfikësve i kanë publikuar tani. Në këtë zjarr ka humbur jetën edhe një koleg i tyre, zjarrfikësi Jeremy Stokes, 37-vjeç.

Para vdekjes së tij, Stoke po ngiste një nga rrugët e vetme që përdoreshin për të evakuuar zonën për të kontrolluar shtëpitë dhe banorët e kërcënuar nga zjarri që shkonte shpejt kur u afrua. Ai radio i “mayday” tek Redding Fire Department, duke thënë se kishte nevojë për një helikopter për të hedhur ujë në zonën ku ai ishte në. Pastaj tornado e zjarrit e arriti atë, thotë raporti.

Craig Clements, një profesor i asociuar në Universitetin Shtetëror të San José, ishte pjesë e ekipit që vëzhgoi pasojat e ngjarjes së rrallë të zjarrit. Ai i tha ‘TIME’ në fillim të gushtit se ishte ndryshe nga çdo gjë që ai kishte parë ndonjëherë.

Zjarri vdekjeprurës në Kaliforninë Veriore – një nga zjarret më të mëdha në historinë e shtetit – ka djegur 214,527 hektarë dhe ka shkatërruar më shumë se 1,000 shtëpi që kur filloi rreth tre javë më parë. Zjarri ka vrarë shtatë vetë, duke përfshirë tre zjarrfikës dhe një gjyshe me dy mbesat e saj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!