DO VIZË AMERIKANE? DASH KONTROLL RRJETEVE SOCIALE

Saturday, 31 Mars 2018 13:14

Tani e tutje duhet të mendohesh mirë përpara se të publikosh dicka në rrjetet sociale, gjithmonë vetëm nëse je një aplikues për vizën amerikane. Cfarë shkruan, komenton apo publikon në rrjete sociale mund të jetë vendimtare për një aplikues që dëshiron të pajiset me vizë amerikane.

Administrata Trump ka bërë të ditur se do të vërë në zbatim një teknike të re që ka të bëjë me grumbullimin e informacionit marrë nga rrjetet sociale për personat të cilët dëshirojnë të aplikojnë për vizë turistike, emigrimi apo punë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Propozimi që vjen nga Departamenti i Shtetit Amerikan do t’u kërkonte aplikantëve për vizë që të japin detaje mbi llogaritë e tyre në “Facebook” dhe “Twitter”.

Ata do të duhet që të japin informacion mbi të gjithë identitetet e tyre në rrjete sociale përgjatë pesë viteve të fundit. Aplikantëve do t’u kërkohet gjithashtu të japin informacion për numrat e telefonit që kanë përdorur gjatë pesë viteve të fundit, adresat elektronike dhe udhëtimet jashtë vendit.

Kërkesa ka të bëjë me dhënien e informacionit nëse janë dëbuar ndonjëherë nga një vend tjetër ose nëse ndonjë i afërm ishte përfshirë në veprimtari terroriste.

Propozimi nuk do të prekë qytetarët të atyre shteteve që gëzojnë të drejtën për të udhëtuar pa viza drejt SHBA-së siç janë vendet anëtare të BE-së, Britania e Madhe, Kanadaja etj.

Modifikuar më Diel, 01 Prill 2018 11:43

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Sport

Penallti dhe Skocia e mbyll pjesën e parë me avantazhin e 2 golave

Skocia e ka mbyllur 2-0 përballjen në Loro Boriçi përballë Shqipërisë. Në minutën e 45’ ishte Fletcher ai i cili mposhti nga pika e bardhë e penalltisë portierin.

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Sport

Kosova, sukses me 5 yje me Maltën

Përfaqësuesja kosovare e futbollit dominoi totalisht në transfertën e mbyllur 0-5 në Valeta kundër Maltës, në një ndeshje që i dha 3 pikë të rëndësishme në Ligën e Kombeve. Përballja në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!