3-mujori i dytë 2018, ekonomia amerikane njeh rritjen me të madhe prej 2014

E mërkurë, 29 August 2018 16:45

Ekonomia amerikane u rrit 4.2 për qind në tremujorin e dytë, ose 0,1 përqind më shumë se sa parashikimi fillestar. Kjo është rritja më e fuqishme që nga viti 2014.

Raporti i sotëm i Departamentit të Tregtisë është një rishikim rutinë i vlerësimeve, që bëhet sa herë ka të dhëna më të plota për ekonominë. Rritja erdhi kryesisht nga një rënie e importeve, veçanërisht të naftës, dhe nga disa faktorë të tjerë të përkohshëm. Njëri prej tyre është një rritje e eksporteve të sojës, të cilat morën një ritëm më të shpejtë pasi importuesit u përpoqën t’u shpëtojnë tarifave të vendosura nga Kina, si reagim ndaj atyre të vendosura nga administrata Trump mbi mallrat kineze. Shifrat e tremujorit të dytë janë pothuajse dyfishi i atyre të tremujorit paraardhës. Ekonomistët parashikojnë që rritja e përgjithshme për këtë vit të jetë rreth tre përqind. VOA

Modifikuar më E mërkurë, 29 August 2018 16:46

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Globi

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Dhuna ka shpërthyer mes Izraelit dhe militantëve palestinezë në Gaza, një ditë pasi shtatë militantë dhe një ushtar izraelit u vranë gjatë një operacioni të fshehtë izraelit në Gaza. Militantët hodhën...

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Globi

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Një ngjarje interesante ka ndodhur në Francë gjatë ceremonisë për të  përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Një grua 101-vjeçare ka ngatërruar kancelaren Angela Merkel me bashkëshorten...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!