Vritet kreu i rebelëve në lindje të Ukrainës, rrezik për tension

Premte, 31 August 2018 22:36

Kreu i separatistëve të mbështetur nga Rusia në rajonin e Donetskut në Ukrainën lindore u vra të premten në një shpërthim në një kafene në qytetin Donetsk.

Menjëherë, Rusia akuzoi Ukrainën për vrasjen e udhëheqësit separatist, Aleksandër Zakharkenko, por Kievi reagoi duke thënë se nuk kishte të bënte me shpërthimin dhe fajësonte sulmet separatiste.

Zakharchenko, i cili udhëhoqi Republikën Popullore të vetëshpallur të Donetskut që nga viti 2014, “mori plagë të shumta dhe ndërroi jetë pas shpërthimit në qendër të Donetskut.

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se kishte të gjitha të drejtat dhe arsyet për të besuar se Kievi ishte përgjegjës për vdekjen e Zakharchenko. “Vdekja e Zakharchenko tregon se Kievi ka vendosur të angazhohet në një “luftë të përgjakshme” dhe ka thyer premtimet e saj për paqe”, tha zëdhënësja e ministrisë, Maria Zakharova.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksidenti në Leister, zbulohet arsyeja e rrëzimit të helikopteri

Sport

Aksidenti në Leister, zbulohet arsyeja e rrëzimit të helikopteri

Është zbuluar shkaku sepse helikopteri që u rrëzua pranë stadiumit të Leister Sitit dështoi t’i përgjigjej komandës së pedalit së pilotit në momentin që u ngrit në ajër. Sipas asaj...

Renditja/ 10 më të pasurit në Shqipëri

Aktualitet

Renditja/ 10 më të pasurit në Shqipëri

Instituti Europian Pashko ka publikuar listën e 10 personave më të pasur në Shqipëri. Analiza është bazuar në të dhënat financiare zyrtare të deklaruara në institucionet shtetërore për 60 individët...

Kolaps në Kiev për shkak të borës

Globi

Kolaps në Kiev për shkak të borës

Për shkak të kushteve komplekse të motit dhe borës së madhe që bie nga ky mëngjes, në Kiev kanë ndodhur rreth 300 aksidente trafiku. Sipas agjencisë ukrainase Unian, nënkryetari i shërbimit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!