Thellohet kriza në Turqi – Rregullatorët rrisin çmimin e gazit dhe energjisë me 14%

Diel, 02 September 2018 14:36

Turqia ka rritur çmimin e gazit me më shumë se 14% dhe rregullatori i energjisë lajmëroi gjithashtu një rritje të ngjashme në energjinë elektrike. Valuta e Turqisë ka rënë me rreth 42% kundër dollarit këtë vit, ndërkohë që investitorët janë shqetësuar për kontrollin e presidentit Erdogan në politikat monetare si dhe përkeqësimit të marrëdhënieve me SHBA.

Rënia e lirës ka rritur kostot e ushqimit dhe karburantit si dhe ka shtuar shqetësimet mbi ndikimin në të gjithë ekonominë. Analistët kanë paralajmëruar për paaftësinë e bankës qendrore për të përmbajtur inflacionin, që ka shënuar nivelin më të lartë në 14 vite prej 16% në muajin Korrik. Operatori shtetëror i gazit rriti çmimet e gazit natyror me 14% për përdorim industrial dhe me 9% për banorët, sipas burimeve për Reuters. \

Muajin e kaluar, Operatori rriti çmimin e gazit natyror të përdorur për prodhimin e energjisë elektrike me 50%. Turqia varet nga importet për thuajse të gjithë nevojat për energji. Kriza e valutës ka shtuar kostot për naftën dhe gazin. Në të njëjtën kohë, rregullatori i energjisë në Turqi, deklaroi se do të rrisë çmimet e energjisë elektrike me 14% për përdorim industrial dhe me 9% për ekonomitë familjare.Scan

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ndiheni vetëm, ja si mund ta kaloni

Lifestyle

Ndiheni vetëm, ja si mund ta kaloni

Ndonjëherë është mirë të jesh vetëm, pasi kthjellon mendimet. Nëse kaloni një kohë më të gjatë vetëm, atëherë do filloni të ndjeni  vetmi. Ja disa këshilla,si ta përballoni faktin që jeni...

Vdekja e 24 vjeçarit, vihen në pranga 3persona

Aktualitet

Vdekja e 24 vjeçarit, vihen në pranga 3persona

Një ngjarje e rëndë ndodhi dy ditë më parë. Një 24 vjeçar humbi jetën gjatë një aksidenti në punë. Por policia e Librazhdit përmes një informacioni zyrtar por të rezervuar...

VIDEO/ Do të habiteni, shikoni se si PSV u përpoq t’ia parandalojë golin Mesit

Sport

VIDEO/ Do të habiteni, shikoni se si PSV u përpoq t’ia parandalojë golin Mesit

Barcelona e mposhti PSV Eindhovenin në ndeshjen e tyre hapëse në Ligën e Kampionëve të martën në “Camp Nou”, me Lionel Messin që shkëlqeu me het-trikun e tij të tetë...