Thellohet kriza në Turqi – Rregullatorët rrisin çmimin e gazit dhe energjisë me 14%

Diel, 02 September 2018 14:36

Turqia ka rritur çmimin e gazit me më shumë se 14% dhe rregullatori i energjisë lajmëroi gjithashtu një rritje të ngjashme në energjinë elektrike. Valuta e Turqisë ka rënë me rreth 42% kundër dollarit këtë vit, ndërkohë që investitorët janë shqetësuar për kontrollin e presidentit Erdogan në politikat monetare si dhe përkeqësimit të marrëdhënieve me SHBA.

Rënia e lirës ka rritur kostot e ushqimit dhe karburantit si dhe ka shtuar shqetësimet mbi ndikimin në të gjithë ekonominë. Analistët kanë paralajmëruar për paaftësinë e bankës qendrore për të përmbajtur inflacionin, që ka shënuar nivelin më të lartë në 14 vite prej 16% në muajin Korrik. Operatori shtetëror i gazit rriti çmimet e gazit natyror me 14% për përdorim industrial dhe me 9% për banorët, sipas burimeve për Reuters. \

Muajin e kaluar, Operatori rriti çmimin e gazit natyror të përdorur për prodhimin e energjisë elektrike me 50%. Turqia varet nga importet për thuajse të gjithë nevojat për energji. Kriza e valutës ka shtuar kostot për naftën dhe gazin. Në të njëjtën kohë, rregullatori i energjisë në Turqi, deklaroi se do të rrisë çmimet e energjisë elektrike me 14% për përdorim industrial dhe me 9% për ekonomitë familjare.Scan

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Aktualitet

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Studiuesi Aurel Plasari të mërkurën foli në lidhje me figurën e Mid’hat Frashërit dhe rolin e tij në Kongresin e Manastirit. Plasari u ndal tek ky moment i artë i historisë...

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Aktualitet

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Spanja do të lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet kombëtare, në një kompeticion të organizuar në shtetin iberik, edhe pse Madridi nuk e njeh ende pavarësinë e shtetit ballkanik. Kjo...

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Aktualitet

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Kontrolli i Lartë i Shtetit rendit katër flamuj të kuq përsa i përket nivelit të shërbimit shëndetësor në Shqipëri. Për të trajtuar më mirë ankesat duhet të ketë më shumë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!