Fëmijët emigrantë të ndarë nga prindërit në SHBA abuzohen seksualisht

Diel, 02 September 2018 18:53

Tre fëmijë nga Salvadori u abuzuan seksualisht nga punëtorët në strehimore të Arizonës pasi u ndanë nga familjet e tyre në kufirin e SHBA, tha një zyrtar qeveritar.

"Ato janë shkelje seksuale, abuzime seksuale, kjo është ajo që po ndodh", njoftoi të enjten zëvendësministri i marrëdhënieve të jashtme i Salvadorit Liduvina Magarin. Ajo tha se të tre fëmijët ishin të moshës 12 deri në 17 vjeç.

Fëmijët janë në shëndet të mirë fizik, por "ndikimi psikologjik dhe emocional është përgjithmonë dhe ne po ndjekim atë situatë", tha ajo.

Qeveria po siguron avokatë për familjet e prekura.

Gati 500 fëmijë nga një numër vendesh mbeten në strehimore të ndara nga familjet e tyre, pavarësisht nga një urdhër gjyqësor që kërkon që fëmijët të ribashkohen me prindërit.

ProPublica raportoi në korrik se në pesë vitet e fundit, policia iu përgjigj të paktën 125 thirrjeve që pretendonin shkelje seksuale në 70 nga 100 strehimore të të rinjve emigrantë të drejtuar nga Zyra e Zhvendosjes së Refugjatëve të Departamentit të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të SHBA. Ekspertët besojnë se numri është një përfaqësim i pasaktë i një problemi më të madh, sepse fëmijët janë ngurrues ose shumë të frikësuar për të raportuar abuzimin.

Magarin nuk tregoi strehimoret ku ndodhi abuzimi i fëmijëve salvadorian, dhe as nuk ofroi detaje të tjera. Por një punonjës 32-vjeçar në një strehë të drejtuar privatisht në Phoenix është akuzuar për sulmin seksual të një emigranti 14-vjeçar në korrik. Nuk mund të përcaktohej menjëherë vendi nga ishte fëmija.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Limoni dhe Xhenxhefili – Çfarë përfitoni menjëherë në organizëm

Aktualitet

Limoni dhe Xhenxhefili – Çfarë përfitoni menjëherë në organizëm

Në internet mund të gjeni këshilla, kura dhe receta pa fund që premtojnë trup në formë dhe shëndet të plotë. Ata që janë të shqetësuar për formën trupore dhe shëndetësore, duhet...

Kura 7 ditore me farat e fiqve dhe mjaltë kundër diabetit

Aktualitet

Kura 7 ditore me farat e fiqve dhe mjaltë kundër diabetit

Fiqtë janë një nga frutat më të ëmbël dhe aromatikë në botë. Fiqtë i gjejmë në ngjyrë të kuqe, të zezë ose të bardhë. Këto fruta janë shumë të pasur me...

Shtetit nuk i del viti për të rikonstruktuar një shkollë fshati! Klasa e parë duhet të mësojë natën!

Aktualitet

Shtetit nuk i del viti për të rikonstruktuar një shkollë fshati! Klasa e parë duhet të mësojë natën!

150 nxënës në zonën e Borakajve në Durrës nuk kanë nisur ende vitin shkollor. Shkolla në Borakaj “Adem Sabli” është jashtë kushteve infrastrukturore dhe për pasojë nxënësit janë dërguar të bëjnë...