Fëmijët emigrantë të ndarë nga prindërit në SHBA abuzohen seksualisht

Diel, 02 September 2018 18:53

Tre fëmijë nga Salvadori u abuzuan seksualisht nga punëtorët në strehimore të Arizonës pasi u ndanë nga familjet e tyre në kufirin e SHBA, tha një zyrtar qeveritar.

"Ato janë shkelje seksuale, abuzime seksuale, kjo është ajo që po ndodh", njoftoi të enjten zëvendësministri i marrëdhënieve të jashtme i Salvadorit Liduvina Magarin. Ajo tha se të tre fëmijët ishin të moshës 12 deri në 17 vjeç.

Fëmijët janë në shëndet të mirë fizik, por "ndikimi psikologjik dhe emocional është përgjithmonë dhe ne po ndjekim atë situatë", tha ajo.

Qeveria po siguron avokatë për familjet e prekura.

Gati 500 fëmijë nga një numër vendesh mbeten në strehimore të ndara nga familjet e tyre, pavarësisht nga një urdhër gjyqësor që kërkon që fëmijët të ribashkohen me prindërit.

ProPublica raportoi në korrik se në pesë vitet e fundit, policia iu përgjigj të paktën 125 thirrjeve që pretendonin shkelje seksuale në 70 nga 100 strehimore të të rinjve emigrantë të drejtuar nga Zyra e Zhvendosjes së Refugjatëve të Departamentit të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të SHBA. Ekspertët besojnë se numri është një përfaqësim i pasaktë i një problemi më të madh, sepse fëmijët janë ngurrues ose shumë të frikësuar për të raportuar abuzimin.

Magarin nuk tregoi strehimoret ku ndodhi abuzimi i fëmijëve salvadorian, dhe as nuk ofroi detaje të tjera. Por një punonjës 32-vjeçar në një strehë të drejtuar privatisht në Phoenix është akuzuar për sulmin seksual të një emigranti 14-vjeçar në korrik. Nuk mund të përcaktohej menjëherë vendi nga ishte fëmija.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Filmi shqiptar në zi, ndahet nga jeta aktori i njohur

Aktualitet

Filmi shqiptar në zi, ndahet nga jeta aktori i njohur

Është ndarë nga jeta aktori i njohur shqiptar Sulejman Dibra. Mësohet se aktori Dibra ka ndërruar jetë pas një ataku kardiak. Sulejman Dibra ka lindur më 9 shtator të vitit 1943 në...

Hetimi, mafia 1 mln euro/muaj me bastet, kompani dhe në Shqipëri

Bota Shqiptare

Hetimi, mafia 1 mln euro/muaj me bastet, kompani dhe në Shqipëri

Është vlerësuar të paktën një milionë euro në muaj, fitimi i 20 agjencive bastesh të sekuestruara në provincat e Catanias, Siracuzas, Caltanissetta dhe Ragusas në kuadër të hetimeve rreth mafies...

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Një plagosje me armë zjarri mësohet se ka ndodhur në qytetin e Peqinit. Report Tv ka mësuar se një adoleshent i moshës 15-vjecare është plagosur me një plumb në kokë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!