Irani dhe Iraku heqin dollarin nga transaksionet tregtare

Diel, 02 September 2018 19:31

Dollari amerikan nuk përdoret më nga Teherani dhe Bagdadi në tregtinë dypalëshe, duke u dhënë rrugë eurove dhe monedhave vendase, si dhe shkëmbimit të drejtpërdrejtë të mallrave, ka deklaruar shefi i Dhomës së Tregtisë Iran-Irak, Yahya Ale-Eshagh.

"Dollari amerikan është hequr nga lista e valutave të përdorura nga Irani dhe Iraku në transaksionet e tyre tregtare dhe ata po përdorin dinarë iranian, euro dhe dinar iraken për transaksione financiare", tha Ale-Eshagh të shtunën.

Sipas zyrtarit të lartë, përveç kalimit nga dollari amerikan tek monedhat alternative, tregtarët iranianë dhe irakianë kanë qenë të angazhuar në operacione shkëmbimi. Megjithatë, sistemi bankar ende ka nevojë për përmirësime, pasi  vetëm një pjesë e tregtisë midis dy vendeve aktualisht kalon nëpër banka.

"Zgjidhja e problemit të sistemit bankar duhet të jetë një përparësi si për Iranin ashtu edhe për Irakun, pasi dy vendet kanë të paktën 8 miliardë dollarë transaksione në kohëra më të këqija," tha Ale-Eshagh.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Globi

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Presidenti Donald Trump urdhëroi Departamentin e Drejtësisë që të deklasifikojë një sërë dokumentesh që lidhen me hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhje. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se...

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Politikë

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Shpëtim Idrizi, në një intervistë në Top Show, sqaroi pse PDIU-ja vendosi që të kalojë në opozitë. Por, përpara se të zbulonte pse u largua, Idrizi rikujtoi arsyen pse u bashkua...

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Aktualitet

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Në redaksinë e emisionit “Stop” kanë mbërritur shumë letra nga persona që vuajnë dënimin në burgun e Fierit apo familjarë të tyre.Ata ankohen për sjellje të padenja nga ana e...