Irani dhe Iraku heqin dollarin nga transaksionet tregtare

Diel, 02 September 2018 19:31

Dollari amerikan nuk përdoret më nga Teherani dhe Bagdadi në tregtinë dypalëshe, duke u dhënë rrugë eurove dhe monedhave vendase, si dhe shkëmbimit të drejtpërdrejtë të mallrave, ka deklaruar shefi i Dhomës së Tregtisë Iran-Irak, Yahya Ale-Eshagh.

"Dollari amerikan është hequr nga lista e valutave të përdorura nga Irani dhe Iraku në transaksionet e tyre tregtare dhe ata po përdorin dinarë iranian, euro dhe dinar iraken për transaksione financiare", tha Ale-Eshagh të shtunën.

Sipas zyrtarit të lartë, përveç kalimit nga dollari amerikan tek monedhat alternative, tregtarët iranianë dhe irakianë kanë qenë të angazhuar në operacione shkëmbimi. Megjithatë, sistemi bankar ende ka nevojë për përmirësime, pasi  vetëm një pjesë e tregtisë midis dy vendeve aktualisht kalon nëpër banka.

"Zgjidhja e problemit të sistemit bankar duhet të jetë një përparësi si për Iranin ashtu edhe për Irakun, pasi dy vendet kanë të paktën 8 miliardë dollarë transaksione në kohëra më të këqija," tha Ale-Eshagh.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Presidenti Meta flet për "Shqiponjën": Nuk bie ajo, jo!

Politikë

Presidenti Meta flet për "Shqiponjën": Nuk bie ajo, jo!

Heqja e simbolit të “shqiponjës” nga hyrja e Tiranës dy javë më parë shkaktoi një pakënaqësi në rrjetet sociale. Për këtë veprim ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta, i cili është...

Përjashtimi i opozitës nga KSA, Klajda Gjosha: Qeveria ka frikë nga e vërteta

Politikë

Përjashtimi i opozitës nga KSA, Klajda Gjosha: Qeveria ka frikë nga e vërteta

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha e ftuar ditën e djeshme në Fax News, ka folur për situatën e rënduar politike në vend, si dhe për përjashtimin e...

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

Aktualitet

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

KLSH vjen në Panairin e Librit me 18 tituj të shtuar. Kolana e këtij institucioni përbëhet nga 95 botime, ndërsa deri në fund të vitit, kryetari Bujar Leskaj thotë se...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!