Gjendet i vdekur në banesë historiani ukrainas, dyshohet se është vrarë

Diel, 02 September 2018 19:35

Historiani ukrainas Mykola Shityuk u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Mykolaiv, raportoi policia.

Sipas autoriteteve, trupi i tij kishte shenja të dhunës, dukë përfshirë plagë të rënda. Hetimi për vrasje është duke u zhvilluar.

Shityuk ishte i njohur për punën e tij rreth gjenocidit të vitetve të 30-ta që la mijëra të vdekur në Ukrainë.

Ky gjenocid ndodhi në periudhën 1932-33, derisa autoritetet sovjetike bënin presion tek fshatarët për tu bërë pjesë e fermave kolektive duke iu mohuar qasje në prodhimet e tyre.

Historianët vlerësojnë se rrethimi i vitit 1932 nga autoritetet sovjetike ishte shkaktari kryesor i gjenocidit.

Ukraina dhe disa vende të tjera e kanë konsideruar gjenocidin e njohur si Famine, kundër popullit ukrainas.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Do të vendosë rekord kundër Shqipërisë, uellsiani do avionin 9 milionë Paund të Bale

Sport

Do të vendosë rekord kundër Shqipërisë, uellsiani do avionin 9 milionë Paund të Bale

Chris Gunter shpreson që Gareth Bale t’i huazojë avionin privat në mënyrë që ai të sjellë familjen e tij në Shqipëri me rastin e rekordit që do të vendosë në...

Kadiu: Më shumë se kurrë të rinjtë po thërrasin për kryeministër Lulzim Bashën!

Politikë

Kadiu: Më shumë se kurrë të rinjtë po thërrasin për kryeministër Lulzim Bashën!

Deputetja e PD, Fatbardha Kadiu, thotë se opozita nuk ka pushuar asnjë sekondë së punuari, së takuari dhe biseduari me njerëzit e këtij vendi dhe me të rinjtë e shumtë...

Shihni këto foto nëse keni kaluar një ditë të keqe

Globi

Shihni këto foto nëse keni kaluar një ditë të keqe

Ne të gjtihë kemi ditë në të cilat duket se asgjë nuk shkon mirë. Por gjithmonë ka njerëz që kanë kaluar edhe më keq. Nëse fundjava juaj ka qënë një katalok...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!