Gjermani, 18 të plagosur nga protestat në Chemnitz

Diel, 02 September 2018 20:40

Policia gjermane tha se 18 persona u plagosën gjatë protestave në Chemnitz në tubimet e mbajtura nga mijëra ksenofobë dhe kundërshtarë të tyre.

Tre prej të plagosurve i përkasin forcave të sigurisë, ndërsa të tjerët janë nga radhët  e protestuesve. Qyteti është kthyer në një arenë të protestave të dhunshme kohët e fundit.

Paralelisht dhe në mënyrë paqësore 3500 të tjerë u mblodhën në sheshin e Kishës së Shën Johanit për të protestuar në paqe kundër ksenofobisë.

Rreth 70 shoqata, organzata dhe parti kishin bёrё thirrje pёr kёtё manifestim nёn moton "Zemёr nё vend tё nxitjes sё urrejtjes".

Demonstratat kaluan paqёsisht, pёrpos disa konfrontimeve sporadike mes dy grupimeve, njoftoi policia e Saksonisё. "Ne e kemi pasur situatёn tёrёsisht nёn kontroll", tha njё zёdhёnës i policisё.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arratisja e Gruevskit, dyshime për përfshirjen e Mickovskit

Bota Shqiptare

Arratisja e Gruevskit, dyshime për përfshirjen e Mickovskit

Ekstradimi i Gruevskit nga Hungaria do të kërkohet përmes Ligjit për bashkëpunim juridik ndërkombëtar. Kjo pasi dy vendet nuk kanë marrëveshje për ekstradim. Pavarësisht kësaj, ende nuk dihet nëse Nikolla...

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Lifestyle

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Mbrëmjet e së dielës janë totalisht relaks për t’u marrë me veten. Pra, nëse gjatë ditës ke qenë në plazh apo edhe duke takuar miqtë, që të ndihesh e freskët...

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Bota Shqiptare

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Zbatimi i marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit me lehtësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, vlerësohet në mënyra të ndryshme nga palët në negociata. Kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!