Greqi, punonjësit detarë në grevë 24 orëshe, kërkojnë rritje pagash

Hënë, 03 September 2018 13:18

Mëngjesin e sotëm, të gjithë tragetet dhe mjetet e tjera të lundrimit ishin të lidhura në portet greke dhe nuk do të lëvizin për 24 orë.

Kjo pasi Federata e Marinës në Greqi (PNO) organizoi sot një grevë 24-orëshe, ku kërkon rritjen e pagave të punonjësve të këtij sektori.

Greva ishte hapi i parë i ndërmarrë nga Sindikata Detare, pas dështimit të negociatave me punëdhënësit e këtij sektori, që nuk denjojnë të rritin pagat.

“Ne kërkojmë që pagat të rikthehen në nivelet e mëparshme, tani që programi i tretë i ndihmës ndaj Greqisë, ka përfunduar. Punëdhënësit këtu kanë rritur ndjeshëm fitimet e tyre dhe kanë mundësi të shpërblejnë sakrificën tonë gjatë kësaj periudhe dhe të na rikthejnë të njëjtat paga dhe kushte pune si më përpara”, thuhej në një komunikatë të organizatorëve të grevës.

Modifikuar më Hënë, 03 September 2018 14:39

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shpifi për taksat, Shkëlzen Berisha kërkon dënimin e Ballës

Aktualitet

Shpifi për taksat, Shkëlzen Berisha kërkon dënimin e Ballës

Sot është zhvilluar seanca e radhë në Gjykatën e Tiranës në lidhje me padinë e Shkëlzen Berishës ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla. Djali i Ish-kryeministrit Sali Berisha...

Zbulohet foto e viktimës që qëllua me 8 plumba në Shkodër

Aktualitet

Zbulohet foto e viktimës që qëllua me 8 plumba në Shkodër

Është zbuluar fytyra e personit që u ekzekutua me plumb në kokë paraditen e kësaj të mërkure në markatën e “rusit” në Shkodër. Fotoja e mëposhtme publikuar nga Top channel është...

Digjen 12 hektarë sipërfaqe pyjore në Bulqizë, nuk ka ndërhyrje të zjarrfikësve

Aktualitet

Digjen 12 hektarë sipërfaqe pyjore në Bulqizë, nuk ka ndërhyrje të zjarrfikësve

Një zjarr i madh i aktivizuar që prej ditës së djeshme ka djegur rreth 12 hektarë sipërfaqe pyjore në fshatin Zerqan të Bulqizës. Zjarri vijon të djegë sipërfaqe pyjore, ndërsa nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!