Merkel vizitë surprizë në Shkup, ja data dhe qëllimi

Hënë, 03 September 2018 15:44

Portali i Bashkimit Europian, ‘European Western Balkans’, ka njoftuar ditën e sotme se kancelaria Anxhela Merkel do të bëjë një vizitë ‘surprizë’ në Maqedoni, brenda kësaj jave.

Duket se Gjermania e konsideron Maqedoninë, si një nga pikat më delikate në Ballkanin Perëndimor dhe një vend ku përplasen shumë interesa gjeopolitike.
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, sipas EWB do të vizitojë Shkupin më 8 shtator, vetëm tre javë përpara referendumit për Marrëveshjen e Prespës, që çoi në zgjidhjen e konfliktit me Greqinë për emrin.

Vizita e Merkel provon kështu investimin direkt të Perëndimit për kryeministrin, Zoran Zaev, i cili e ka deklaruar hapur së fundmi se karriera e tij politike lidhet me rezultatet e referendumit. Gjermania ka qenë e angazhuar shumë në zhvillimet në Maqedoni aq sa caktoi edhe një të Dërguar të Posaçëm.

mer.png

 

 

Modifikuar më Hënë, 03 September 2018 15:45

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Aktualitet

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Një autobus me turistë çekë është aksidentuar në zonën e Llogarasë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të marte, ku autobusi me 50 turistë u doli nga rruga dhe u përplas...

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Politikë

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Kreu i Grupit Parlamentar të  LSI-së Petrit Vasili është shprehur së fundmi se amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen. “Rilindja me votimin idiot per amendimin e ligjit ne...

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Aktualitet

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Rreth 80 000 lekë të reja i ka kushtuar buxhetit të shtetit uniforma për një punonjës të “Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore”; nga këto rreth 70 000 lekë të reja...