Franca ndalon përdorimin e celularëve në shkolla

Tuesday, 04 September 2018 13:25

Fëmijëve në Francë do t’iu ndalohet përdorimi i celularëve në shkollë, në përpjekje kjo për të ndalur përhapjen e bulizmit, dhunës dhe pornografisë.

Të gjitha shkollat fillore dhe të mesme në vend janë prekur nga kjo ndalesë e re, e cila ndalon edhe tabletët dhe orët e mençura – duke filluar nga sot.

Ligji i ri, që ishte një premtim i Presidentit Emmanuel Macron gjatë fushatës zgjedhore, kaloi në korrik.

Shkollat e mesme, me nxënës të moshave 15 deri 18, mund të ndalojnë pjesërisht ose tërësisht pajisjet elektronike sapo të rihapen pas pushimit veror, edhe pse kjo nuk do të jetë e obligueshme.

Ithtarët e ligjit, që ka shkaktuar kundërthënie të mëdha, do të reduktojë shpërqendrimin në klasa, ngacmimin dhe do t’i inkurajojë fëmijët të jenë fizikisht më aktiv gjatë kohës së pushimit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...

I thyejnë brinjët dhe këmbët, ja pse kunati dhe djemtë masakruan 55-vjeçaren

Aktualitet

I thyejnë brinjët dhe këmbët, ja pse kunati dhe djemtë masakruan 55-vjeçaren

Gruaja 55-vjecare qe u masakrua për motive pronësie nga kunati dhe dy djemtë e tij, ndodhet ne gjendje kritike. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në fshatin Armathë të Qendrës...

Basha: Me mua Fushaj garonte në tendera, ndërsa tani ndryshohet ligji në favor të tij

Politikë

Basha: Me mua Fushaj garonte në tendera, ndërsa tani ndryshohet ligji në favor të tij

Një pjesë e mirë e atyre që kreu i PD-së, Lulzim Basha i etiketoi si oligarkë, që po “zhvatin” paratë e shqiptarëve me ndihmën e qeverisë, kanë bashkëpunuar edhe me...