Japoni/ Tajfuni më i fuqishëm në 25 vite godet vendin, mijëra banorë në pritje të evakuimit

Tuesday, 04 September 2018 16:40

Videoja zbulon momentin dramatik të ankorimit të një anije në afërsi të një ure, gjatë tajfunit më të fuqishëm që Japonia  ka parë në këto 25 vite.

Valë gjigande mbuluan  urën, e  cila duket drejt shembjes në zonën e Osakës. Fatmirësisht asnjë nga 11 anëtarët e ekuipazhit  nuk mbeti i lënduar gjatë incidentit, sipas mediave lokale.

I gjithë vendi tashmë është në alarm për rritjen e nivelit të ujit, e cila përbën një kërcënim serioz për vendin. Autoritetet tashmë kanë marrë masa për të evakuar banorët që ndodhen në afërsi të qyteteve Osaka Kyoto ndërsa  ende nuk ka rrezik që stuhia të godasë Tokyon.

Ndërkohë mediat vendase shkruajnë se kjo është stuhia më e fuqishme që ka goditur vendin, që prej vitit 1993.

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!