Fytyra e përzgjedhur e ‘Nike’ për fushatën e re shkakton furtunë reagimesh

Tuesday, 04 September 2018 16:50

Vetëm disa orë pasi Colin Kaepernick u njoftua si fytyra e fushatës së re të Nike “Just Do It”, njerëzit nisën të protestonin.

sp kaepernick a 20171115 870x580

Konsumatorët e mërzitur pas vendimit të Nike reaguan në Tëitter dhe publikuan videot e tyre duke shkatërruar veshjet e tyre që I përkisnin markës ‘Nike’.

Shumë pamje tregonin se njerëzit i vendosnin atletet dhe rrobat e tyre në zjarr ndërsa të tjerët i prenë çorapët.

Një përdorues Tëitter që shkon me emrin Sean Clancy ka postuar video duke treguar një palë këpucë Nike duke u vënë zjarrin.

Vendimi i Nike për të zgjedhur Kaepernick si fytyrën e saj të fushatës ka sjellë zemërim tek disa njerëz për shkak se Kaepernick ishte lojtari i parë i NFL që gjunjëzohej gjatë himnit kombëtar në shenjë proteste kundër racizmit. Madje ‘Nike’ me këtë lëvizje tërheqë zemërimin e Presidentit Donald Trump .

“Kolin ka qenë një atlet i Nike që nga viti 2011,” tha të hënën zëdhënësja e Nike Sandra Carreon-John.

‘Colin është një nga shumë atletë që janë paraqitur si pjesë e 30-vjetorit tonë të ‘Just Do It.’

Kaepernick ishte një qendërmbrojtës me San Francisco për gjashtë vjet. Ai nxiti një polemikë kombëtare duke rënë në gju derisa himni amerikan këndohej përpara ndeshjeve gjatë sezonit 2016 të NFL. Ai e bëri këtë veprim për të tërhequr vëmendjen ndaj vrasjeve të policëve ndaj njerëzve me ngjyrë dhe çështjeve të tjera.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...