Zëri i Amerikës: Turqia në prag të krizës

Tuesday, 04 September 2018 18:49

Në Turqi, inflacioni i lartë në rritje dhe rënia e vlerës së monedhës po nxisin frikën se vendi është në prag të një krize financiare dhe ekonomike. Vendosja muajin e kaluar e tarifave tregtare nga Presidenti Donald Trump, pas vazhdimit të ndalimit të pastorit amerikan, Andrew Brunson, u bë shkak për zhvlerësimin e monedhës turke.

Banka Qendrore Turke premtoi të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion të saj dhe të riformulojë politikat e saj monetare në një takim të 13 shtatorit ku do të diskutohet mbi normat e interesit.

Megjithatë, analistët paralajmërojnë se një rritje agresive e normave të interest mund të mos jetë e mjaftueshme për të frenuar inflacionin apo për të mbrojtur lirën.

"Është e pamundur të mos e ndiejmë inflacionin. Duhet të shpenzojmë dyfishin e atyre kemi fituar, pagat tona mbeten të njëjta, çfarë do të ndodhë? Situata po përkeqësohet dhe po bëhet gjithnjë e më e vështirë", thotë Leyla Ates, një pensioniste.

"Turqit nuk e meritojnë këtë. Ne jemi më shumë se të prekur, po jetojmë një makth", thotë një banor.

Vendosja muajin e kaluar e tarifave të tregtisë nga Presidenti Donald Trump, pas vazhdimit të ndalimit të pastorit amerikan, Andrew Brunson, u bë shkas për zhvlerësimin e monedhës turke.

Brunson është në gjyq nën akuza për terrorizëm, një rast që Uashingtoni e quan të motivuar politikisht.

Duke injoruar presionin e Shteteve të Bashkuara, kreu i gjykatës së apelit të Turqisë, Rustu Cirit, mbështeti dje refuzimin e Turqisë për lirimin e Brunsonit, duke thënë se lirimi i tij është një çështje vetëm e gjyqësorit.

Modifikuar më Tuesday, 04 September 2018 19:51

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ndërron jetë foshnja e porsalindur, procedohen dy infermiere në Berat

Aktualitet

Ndërron jetë foshnja e porsalindur, procedohen dy infermiere në Berat

Një foshnje ka ndërruar jetë në Maternitetin e Beratit, pranë Spitalit Rajonal. Foshnja është lindur nën peshë, e për këtë arsye mbahej në inkubator. Edhe pse nuk dihen ende shkaqet e...

Kokainë me vlerë 3 mln sterlina, dënohet shqiptari në Angli

Aktualitet

Kokainë me vlerë 3 mln sterlina, dënohet shqiptari në Angli

Një gjykatë në Angli ka dënuar me 17 vite e 6 muaj burg në total një shqiptar dhe bashkëpunëtorin e tij britanik pasi janë shpallur fajtorë për trafik kokaine. Gjykata në...

Përjashtimi i opozitës nga KSA, Klajda Gjosha: Qeveria ka frikë nga e vërteta

Politikë

Përjashtimi i opozitës nga KSA, Klajda Gjosha: Qeveria ka frikë nga e vërteta

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha e ftuar ditën e djeshme në Fax News, ka folur për situatën e rënduar politike në vend, si dhe për përjashtimin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!