Prokurorët britanikë zbulojnë emrat rusëve që helmuan Sergei Skripal

E mërkurë, 05 September 2018 12:33

Prokurorët e Britanisë së Madhe kanë zbuluar emrat e dy rusë të dyshuar për helmimin e Skripal. 

Aleksandër Petrov dhe Ruslan Boshiro janë akuzuar për tentativën e vrasjes së ish-agjentit të rus dhe vajzës së tij, së bashku me një oficer policie britanik.

Ka "prova të mjaftueshme" për ti akuzuar për ngjarjen.

Ata mendohet se i kanë përdorur emrat si pseudonime dhe janë rreth 40 vjeç.

Sergei Skripal, 66-vjeç, dhe vajza e tij Julia, 33vjeç, u helmuan me agjentin nervor Novichok në Salisbury në mars të këtij viti.

Sue Hemming, drejtoreshë e Shërbimeve Ligjore të CPS, tha se kishte prova të mjaftueshme "për të siguruar një perspektivë realiste të bindjes dhe se është në interes të publikut që të akuzohen Aleksander Petrov dhe Ruslan Boshirov ".

Kjo ngjarje solli një përplasje diplomatike mes midis Britanisë së Madhe dhe Rusisë. Qeverinë britanike fajësoi Moskën për tentativën e vrasjesës së Skripal.

Rusia vazhdimisht ka mohuar çdo përfshirje në këtë incident.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dëmtimi i rrugës antike nga punimet e HEC-it, u fshi me një të rënë lapsi

Aktualitet

Dëmtimi i rrugës antike nga punimet e HEC-it, u fshi me një të rënë lapsi

Marrë nga exit.al Një pjesë e rrugës antike Egnatia është dëmtuar nga punimet për ndërtimin e digës së hidrocentralit “Slabinja 2D”, në Pogradec të kryera nga kompania “Hidropower Elektrik”. Ky fakt...

Të dënuarit e Burrelit kërcënojnë me grevë urie

Aktualitet

Të dënuarit e Burrelit kërcënojnë me grevë urie

Të dënuarit në Burgun e Burrelit kanë shprehur shqetësimin për kushtet e këqija me të cilat përballen çdo ditë teksa vuajnë dënimin. Ata kanë kërcënuar se në rast se nuk përmirësohet...

Bashkëshorti i Megan Fox nuk shikon djalin prej 4 vitesh

Show-biz

Bashkëshorti i Megan Fox nuk shikon djalin prej 4 vitesh

Ish-e fejuara e Brian Austin Green, Vanessa Marcil e ka akuzuar atë për përfshirjen e saj në një betejë të kujdestarisë ndaj djalit të tyre 16 vjeçar për 12 vitet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!