Zhduket prej dy javësh bashkëthemeluesi i Wikileaks

E mërkurë, 05 September 2018 14:24

Arjen Kamphuis, “magjistari” informatik holandez, bashkëthemelues me Julian Assange të Ëikileaks, rezulton i zhdukur prej gati dy javësh në Norvegji, ashtu siç raportojnë mediat ndërkombëtare.

Gjurmët e tij janë humbur që prej 20 gushtit të kaluar në Bodo, në veri të vendit skandinav.

Është policia norvegjeze që ka konfirmuar dje që ka hapur një hetim për këtë rast. Sipas burimeve të Wikileaks, të cilët shprehin shqetësimin e tyre, Kamphuis kishte rezervuar një udhëtim për Trondheim, në 22 gusht, por nuk është ngjitur kurrë në bordin e avionit.

Në web dalin hipoteza të ndryshme. Ka nga ata që dyshojnë që eksperti i sigurisë, autor ndër të tjera i një eseje gazetareske për sigurinë të titulluar ‘Information Security for Journalists’ mund të jetë eklipsuar nga ndonjë ‘Mission Sekret’ dhe ekziston frika që ka përfunduar në dorë të shërbimit sekret amerikan Cia (të zemëruar me Assange dhe aleatët e tij pas shpërndarjes nga ana e Wikileaks në 2010 të shumë dokumenteve të turpshme diplomatike sekrete).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!