Londra padit agjentët rusë, autorë të sulmit me gaz nervor në qytetin anglez

E mërkurë, 05 September 2018 14:41

Dy rusët e paditur nga prokuroria britanike për sulmimin me gazin nervor Novichok në qytetin anglez të Salisburit, në muajin mars, janë Aleksander Petrov dhe Ruslan Boshirov.

Nga ky sulm u helmua Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia, të cilët arritën t’i mbijetonin helmimit. Ata kanë përdorur emra të rremë dhe janë të moshës 40-vjeçar.

Sipas Policisë Metropolitane, ata kanë mbërritur në 2 mars në Aeroportin e dytë më të madh të Londrës, Gatwick nga Moska, dhe kanë qëndruar në një hotel në lindje e Londrës përpara se të udhëtonin drejt qytetit të Salisburit, ku dera e shtëpisë së z. Skripal u kontaminua me gazin nervor Novichok.

Kryeministrja May pritet të flasë më vonë në Parlament për të informuar deputetët britanikë për këtë zhvillim.

Sergei Skripal është shtetas rus që ka fituar statusin e refugjatit në Britani të Madhe, pas një shkëmbimi spiunësh mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë në vitin 2010. Ai është një ish-kolonel i kundërzbulimit ushtarak rus, i cili ishte dënuar nga Moska me 13 vjet burg në vitin 2006. Moska e ka akuzuar atë si spiun britanik, i cili i kishte kaluar identitetet e agjentëve sekretë rusë, që punon nëpër Europe, shërbimit sekret britanik MI6.

Sipas Rusisë, koloneli Skripal ishte paguar 100 mijë dollarë për informacionin dhe se ai ishte rekrutuar në vitet 1990.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Globi

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Presidenti Donald Trump urdhëroi Departamentin e Drejtësisë që të deklasifikojë një sërë dokumentesh që lidhen me hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhje. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se...

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Politikë

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Shpëtim Idrizi, në një intervistë në Top Show, sqaroi pse PDIU-ja vendosi që të kalojë në opozitë. Por, përpara se të zbulonte pse u largua, Idrizi rikujtoi arsyen pse u bashkua...

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Aktualitet

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Në redaksinë e emisionit “Stop” kanë mbërritur shumë letra nga persona që vuajnë dënimin në burgun e Fierit apo familjarë të tyre.Ata ankohen për sjellje të padenja nga ana e...