Ky shtet do të ndërtojë 100 aeroporte në një dekadë

E Enjte, 06 September 2018 07:32

Numri i aeroporteve operues në Indi pritet të dyfishohet në dekadën e ardhshme, ndërsa qeveria po bën përpjekje për të përmbushur kërkesën në rritje të tregut të aviacionit në vend.

Ministri i Aviacionit Civil Suresh Prabhu tha të martën se deri në 100 aeroporte të reja do të ndërtohen në 10-15 vitet e ardhshme për rreth 60 miliardë dollarë. Aeroportet do të ndërtohen përmes partneritetit publik-privat, shpjegoi ai.

Sipas ministrisë, rreth 70 aeroporte të reja do të ndërtohen në zonat që nuk kanë infrastrukturë të tillë. Pjesa e tjetër do të bëhen aeroporte dytësore, për të përballuar rritjen e papritur të kërkesës për fluturime ajrore, e cila duket se do të mbizotërojë në infrastrukturën aktuale.

Për momentin, vendi, i cili ka pësuar rritjen më të shpejtë në tregun e aviacionit në botë, ka 100 aeroporte.

Të dhënat nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA) treguan se kërkesa e brendshme ajrore e Indisë ishte më e larta në krahasim me tregjet kryesore të aviacionit si Australia, Brazili, Kina, Japonia, Rusia dhe SHBA. Trafiku i brendshëm i udhëtarëve në vend u rrit me gati 18 për qind në janar.

IATA ka parashikuar se deri në vitin 2025, India do ta tejkalojë Britaninë e Madhe për t’u bërë tregu i tretë më i madh për aviacionin në botë, pas Kinës dhe SHBA.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!