10 ushtarë dënohen për vrasje e përdhunime

E Enjte, 06 September 2018 12:24

Një gjykatë ushtarake në Sudanin e Jugut ka dënuar 10 ushtarë për përdhunimin e punonjësve të ndihmës së huaj dhe vrasjen e një gazetari lokal, gjatë një sulmi të dhunshëm në Hotelin e Terrain në kryeqytetin Juba, në vitin 2016.

Gjenerali Knight Briano shpalli fajtorë dy nga ushatrët për përfshirjen në vrasjen e një gazetari sudanez dhe i dënoi ata me burgim të përjetshëm.

Tre ushtarë të tjerë u shpallën fajtorë për përdhunimin e punëtorëve të ndihmës së huaj, katër u shpallën fajtorë për ngacmim seksual dhe një fajtor për vjedhje e grabitje të armatosur.

Ata janë dënuar me burg prej shtatë deri në 14 vite.

Një i dyshuar i akuzuar u lirua nga mungesa e provave. Ndërsa një ushtar i 12-të i akuzuar vdiq ndërsa ishte në burg gjatë gjykimit.

Paqeruajtësit e Kombeve të Bashkuara që ishin aty afër u akuzuan se nuk i janë përgjigjur kërkesave për ndihmë.

Aktgjykimi u dërgua në një sallë gjyqi ushtarake të mbushur me diplomatë, punonjës të ndihmës dhe zyrtarë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!