Rriten viktimat e Virusit të Nilit Perëndimor në Greqi

E Enjte, 06 September 2018 20:39

Njëzet e një vdekje dhe 178 raste të infektimit të virusit të Nilit Perëndimor janë regjistruar që nga fillimi i periudhës 2018 deri më 6 shtator, sipas të dhënave të lëshuara nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (HCDCP).

Sipas Buletinit Javor të HICP-së, nga 178 raste, 144 me semundje të sistemit nervor qendror (CNS, encefaliti dhe / ose meningjiti dhe / ose paraliza akute e lirshme) dhe 34 kishin manifestime të lehta (sëmundje febrile). Mosha mesatare e pacientëve me manifestime CNS është 74 vjet (varg: 10-94 vjet).

Sipas HCDCP, në fillim të këtij viti, 2018, zbulimi i hershëm i virusit është raportuar në Greqi, me shfaqjen e rasteve nga fundi i majit deri në fillim të qershorit.

Në Greqi epidemia ka shpërthyer në disa vendbanime në rajonine Atikës perëndimore, Viotia, Selanik, Central Athinë, Athinë Sektori Veriut, Evia Imathia, Pire dhe Ishujt, Pella, Corinth, Kilkis dhe Rethymno,” vëren HCDCP.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!