Rriten viktimat e Virusit të Nilit Perëndimor në Greqi

E Enjte, 06 September 2018 20:39

Njëzet e një vdekje dhe 178 raste të infektimit të virusit të Nilit Perëndimor janë regjistruar që nga fillimi i periudhës 2018 deri më 6 shtator, sipas të dhënave të lëshuara nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (HCDCP).

Sipas Buletinit Javor të HICP-së, nga 178 raste, 144 me semundje të sistemit nervor qendror (CNS, encefaliti dhe / ose meningjiti dhe / ose paraliza akute e lirshme) dhe 34 kishin manifestime të lehta (sëmundje febrile). Mosha mesatare e pacientëve me manifestime CNS është 74 vjet (varg: 10-94 vjet).

Sipas HCDCP, në fillim të këtij viti, 2018, zbulimi i hershëm i virusit është raportuar në Greqi, me shfaqjen e rasteve nga fundi i majit deri në fillim të qershorit.

Në Greqi epidemia ka shpërthyer në disa vendbanime në rajonine Atikës perëndimore, Viotia, Selanik, Central Athinë, Athinë Sektori Veriut, Evia Imathia, Pire dhe Ishujt, Pella, Corinth, Kilkis dhe Rethymno,” vëren HCDCP.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Globi

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Presidenti Donald Trump urdhëroi Departamentin e Drejtësisë që të deklasifikojë një sërë dokumentesh që lidhen me hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhje. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se...

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Politikë

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Shpëtim Idrizi, në një intervistë në Top Show, sqaroi pse PDIU-ja vendosi që të kalojë në opozitë. Por, përpara se të zbulonte pse u largua, Idrizi rikujtoi arsyen pse u bashkua...

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Aktualitet

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Në redaksinë e emisionit “Stop” kanë mbërritur shumë letra nga persona që vuajnë dënimin në burgun e Fierit apo familjarë të tyre.Ata ankohen për sjellje të padenja nga ana e...