Egjipti dënon qindra protestues 'pro-Morsi' gjatë vitit 2013

Saturday, 08 September 2018 18:08

Egjipti ka dhënë verdiktin për më shumë se 700 vetë, pjesë e 'Vëllazërisë Muslimane', pasi presidenti Mohammed Morsi, u rrëzua nga froni në 2013n.

Gjykata konfirmoi vdekjen e 75 njerëzve dhe burgimin e përjetshëm për 47 të tjerë, duke përfshirë edhe liderët islamikë.

Grupi i të drejtave të njeriut Amnesty International e quajti gjyqin 'veçanërisht të padrejtë' dhe një dhunim të kushtetutës egjiptiane.

Dhuna shpërtheu në 2013-n në Kairo, në sheshin Rabaa al-Adawiya, ku mbetën qindra të vdekur nga forcat e sigurisë.

Më herët këtë vit, parlamenti egjiptian u dha zyrtarëve të ushtrisë imunditet për goditjet vdekjeprurëse dhe për çdo krim të kryer mes korrikut të 2013-s dhe janarit të 2016-s.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!