Protestë për emrin e Maqedonisë në Selanik, dhunë dhe përleshje

Saturday, 08 September 2018 19:48

Emri i Maqedonisë përveç një referendumi të vështirë të thirrur nga qeveria e Zoran Zaev më 30 shtator, do të duhet të kaloj edhe mes sfidave si protestat e mëdha greke në Selanik. Një e tillë, ku janë regjistruar edhe episode dhune dhe përplasje me policinë ka ndodhur sot përpara godinës së Bashkisë në Selanik.

Protesta në fillim ishte e qetë, por ajo degjeneroi në dhunë, kur qindra njerëz të shkëputur nga mesi i turmës kryesore të demonstruesve sulmuan bashkinë e qytetit, me slogane kundër kryebashkiakut të Selanikut, Janis Boutari dhe kryeministrit, Aleksis Tsipras.

Rreth 50 persona të maskuar hodhën fishekzjarrë, gurë dhe objekte të tjera në drejtim të policisë. Këta të fundit përdorën gaz lotsjellës për t’i zmbrapsur protestuesit, ndërsa fotot nga mediat greke tregojnë qendrën e qytetit të mbushur me tym.

Incidentet shpërthyen pas orës 07:00 në kryqëzimin e rrugëve Manolis Andronikos III dhe “Vellidio”, ku gjenden qindra oficerë policie, pasi aty do të mbajë një fjalim kryeministri Tsipras.

Protesta ndër të tjera lidhej edhe me shprehjen e kundërshtimit ndaj masave ekonomike të ndërmarra nga qeveria.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vdiq një ditë më parë në një aksident në Itali, ja kush është 19-vjeçarja shqiptare

Aktualitet

Vdiq një ditë më parë në një aksident në Itali, ja kush është 19-vjeçarja shqiptare

Një vajzë 19-vjeçare, me origjinë shqiptare, humbi jetën një ditë më parë në rrugën provinciale “Carboni”, që lidh “Tagliatan” me “Villarotta di Luzzara”, për shkak të një aksidenti. Mjeti tip “Fiat...

Shfaqja “Jashtë derës”, premiera e fundjavës

Kulturë

Shfaqja “Jashtë derës”, premiera e fundjavës

“Jashtë derës” është historia e një ushtari që kthehet në vendlindjen e tij, në Gjermani, pas mbarimit të luftës së Dytë Botërore, e cila erdhi për publikun gjatë fundjavës në...

Denoncimi nga Saranda/Policia në Qafë-Botë kthen pas asnjë arsye drejtuesit e automjeteve

Aktualitet

Denoncimi nga Saranda/Policia në Qafë-Botë kthen pas asnjë arsye drejtuesit e automjeteve

Partia Demokratike dega Sarande denoncon situatën e krijuar ne Piken e Kalimit Kufitar te Qafe-Botes prej datës 09.10.2018. Përmes një deklarate për mediat dega e PD në Sarandë thekson se...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!