Protestë për emrin e Maqedonisë në Selanik. Përleshje të dhunshme me policinë

Saturday, 08 September 2018 21:08

Qyteti i Selanikut është përfshirë nga protesta të dhunshme pasditen e kësaj të shtune, ku shumë qytetarë kanë dalë në tubim kundër marrëveshjes së emrit që pritet të arrihet mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Qytetarët grek mendojnë se kjo marrëveshje nuk i sjell atyre asnjë të mirë, por përkundrazi, ata thonë se shteti fqinj del përfitues.

Protestuesit janë përleshur me forcat e policisë përpara fjalimit të kryeministrit Alekis Cipras.
Mediat vendase raportojnë se protestuesit kanë hedhur gurë e objekte të forta në drejtim të policisë, ku ka disa të plagosur mes tyre, dhe këta të fundit u përgjigjën me gaz lotsjellës.

Ndërkohë që grekët prej disa javësh protestojnë kundër marrëveshjes.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Politikë

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, të enjten, deklaroi se pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano...

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Sport

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Kroacia ka arritur të marrë tri pikë shumë të rëndësishme përballë Spanjës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në fazën e “PlayOff” në Ligën e Kombeve. Djemtë e Daliç kanë...

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Politikë

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!