Kurz: Nuk mund ta lemë vetëm Italinë për çështjen e migracionit

Diel, 09 September 2018 13:13

Nuk mund të lemë vetëm një anëtar të BE-së nën presionin e çështjes migratore, deklaroi kancelari austriak, Sebastian Kurz për gazetën gjermane ”Der Spiegel”.

”Gatë viteve të fundit ky presion ka qenë mbi Gjermaninë, Zvicrën dhe Austrinë, ndërkohë që tani është zhvendosur diku tjetër”, theksoi ai.

Lidhur me rishpërndarjen e migrantëve që zbarkojnë në tokën europiane, kancelari konfirmon se ka një tjetër përparësi.

”Egjipti është gati të marrë migrantët që nisen prej andej. Duhet të bëjmë të njëjtën gjë me Libinë, Marokun apo Tunizinë, së bashku me një bashkëpunim më të madhe me rojat bregdetare”, deklaroi Kurz.

“Sfida më e rëndësishme e presidencës austriake është përgatitja e Brexit. Nëse do të kemi të bëjmë me një dalje të rrëmujshme të Britanisë së Madhe, atëherë do të dëmtohen të dyja palët, edhe ne të unionit”, tha Kurz për gazetën gjermane ”Der Spiegel”.

Modifikuar më Diel, 09 September 2018 13:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Aktualitet

Të martën përgatituni për ndryshimin drastik të motit në Shqipëri

Teksa Shtetet e Bashkuara të Amerikës përballen me një dimër të parakohshëm, me reshjet të dendura dëbore që deri më tani ka shkaktuar të paktën 8 viktima, edhe Europa duket...

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Kuriozitete

Lamtumirë kilogram! Shkencëtarët votojnë ndryshimin

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim dhe një sistem të ri që...

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Aktualitet

Aksident i rëndë në aksin Librazhd – Elbasan

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Librazhd – Elbasan. Aksidenti ka ndodhur pranë lokalit të njohur me emrin “Zeneli”. Ka qenë një autobus që është përplasur me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!