Avioni rrëzohet në liqen, 19 të vdekur

Diel, 09 September 2018 18:52

Një aksident i rëndë ajror me pasojë vdekjen e 19 personave ka ndodhur në Sudanin e Jugut, teksa një avion i vogël pasagjerësh u rrëzua në një liqen pasi u përpoq të zbriste për të evituar mjegullën e dendur.

Vetëm tre vetë, duke përfshirë edhe një fëmijë, i mbijetuan përplasjes, tha zyrtari qeveritar Taban Abel Aguek.

Viktimat përfshijnë pilotin dhe bashkëpilotin, një anëtar të stafit të Kryqit të Kuq dhe një peshkop anglikan, raporton AFP.

Avioni transportonte në total 23 persona nga kryeqyteti Juba, në qytetin Yirol. Ndër viktimat ishin të paktën tre fëmijë, thanë autoritetet.

Ndërkohë të mbijetuarit janë një fëmijë 6 vjeçar, një burrë i rritur dhe një mjek italian me një organizatë të ndihmës që ishte në operacion dhe ata ndodhen në gjendje të rëndë, tha Aguek.

“Kishte njerëz kudo,” tha zyrtari i vendit të rrëzimit.

“Kur arriti moti ishte aq i mjegullt dhe kur u përpoq të ulej, ai u rrëzua në Liqenin Yirol pranë qytetit”, tha Abel Aguek, ministri i qeverisë rajonale.

“I gjithë qyteti është në shok, dyqanet janë të mbyllura, disa njerëz kanë marrë të afërmit e tyre për varrim. Është një avion komercial që u rrëzua”, shtoi ai.

Imazhet e postuara në Twitter nga Radio Miraya treguan rrënojat e shtrembëruara të avionit të zhytur në ujë pasi peshkatarët vendës përdorën kanotet për të ndihmuar në përpjekjet për shpëtimin e pasagjerëve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Bota Shqiptare

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Një aksident tragjik ka ndodhur në orët e pasdites së sotme në Mramor të Prishtinës, ku janë konfirmuar 3 persona të vdekur dhe 3 të tjerë të plagosur. Mediat në Kosovë...

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Aktualitet

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Duke filluar nga muaji nëntor qendrat spitalore universitare do të kenë shefa të rinj shërbimi, të cilët do të zgjidhen në bazë të kritereve të reja, të ndryshuara me VKM...

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Aktualitet

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Një shofer Policie është prangosur nga ana Sherbimit te Brendshem ne Ministrine e Brendshme.Polici me inicialet D. L. 31 vjeç, banues në Tiranë, u prangos pasi në rrugën “Unaza e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!