Turqia arreston edhe 60 persona për lidhje të dyshuara me Gulen

Hënë, 10 September 2018 11:01

Autoritetet turke arrestuan të hënën 51 ushtarë dhe nëntë persona të tjerë për shkak të lidhjeve të dyshuara me klerikun e SHBA-së, tha policia e Stambollit. Ankaraja e akuzon se orkestroi grushtin e dështuar në 2016 kundër Presidentit Tayyip Erdogan.

Të ndaluarit ishin në mesin e 89 të dyshuarve, arrestimi i të cilëve ishte urdhëruar në një hetim të nisur nga prokurorët e Stambollit dhe u përhap në nëntë provinca, thuhet në deklaratë sipas Reuters.

Autoritetet kanë kryer sulme të herë pas hershme kundër mbështetësve të dyshuar të klerikut Fethullah Gulen që nga përpjekja e grushtit të shtetit të korrikut 2016, në të cilin u vranë 250 vetë. Guleni mohon përfshirjen në këtë incident.

Ndërsa, prokurorët e Ankarasë lëshuan urdhër-arrest për 13 oficerë të lartë, 3 prej të cilëve janë ende në detyrë, tha gazeta Hurriyet.

Turqia ka arrestuar rreth 160,000 njerëz dhe ka shkarkuar pothuajse të njëjtin numër të nëpunësve civilë që nga tentativa e pushkës, tha zyra e të drejtave të njeriut në U.N në mars. Nga ky numër, më shumë se 50,000 janë akuzuar zyrtarisht dhe mbahen në burg gjatë gjykimit të tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arratisja e Gruevskit, dyshime për përfshirjen e Mickovskit

Bota Shqiptare

Arratisja e Gruevskit, dyshime për përfshirjen e Mickovskit

Ekstradimi i Gruevskit nga Hungaria do të kërkohet përmes Ligjit për bashkëpunim juridik ndërkombëtar. Kjo pasi dy vendet nuk kanë marrëveshje për ekstradim. Pavarësisht kësaj, ende nuk dihet nëse Nikolla...

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Lifestyle

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Mbrëmjet e së dielës janë totalisht relaks për t’u marrë me veten. Pra, nëse gjatë ditës ke qenë në plazh apo edhe duke takuar miqtë, që të ndihesh e freskët...

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Bota Shqiptare

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Zbatimi i marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit me lehtësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, vlerësohet në mënyra të ndryshme nga palët në negociata. Kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!