Qeveria e Vietnamit, apel popullit: Mos hani mish qeni!

E mërkurë, 12 September 2018 09:25

Zyrtarët në kryeqytetin e Vietnamit, Hanoi u bënë thirrje banorëve që të ndalojnë konsumin e mishit të qenit, pasi mund të dëmtojë reputacionin e qytetit dhe të çojë në sëmundje si tërbimi.

Komiteti Popullor i Hanoit tha se praktika mund të dëmtojë imazhin e qytetit si një “kryeqytet i civilizuar dhe modern”. Zyra e qytetit shtoi se konsumimi i mishit mund të çojë në përhapjen e sëmundjeve si tërbimi dhe leptospiroza.

Mbi 1 000 dyqane në Hanoi ende shesin mish qeni dhe maceje. Ka rreth 490 000 qen dhe macet në Hanoi, shumica e të cilave janë kafshë shtëpiake.

Një numër në rritje i njerëzve në Vietnam nuk e miratojnë ngrënien e mishit të qenit, por ende mbetet “një zakon i rrënjosur thellë”, sipas Linh Nguyen, gazetar i BBC në Vietnam.

Edhe në mediat sociale shumë njerëz e mirëpritën vendimin, por kishte disa që argumentuan se bëhej fjalë për një zakon që shumë vietnamezë nuk mund të hiqnin dorë lehtë.

Një përdorues në Facebook, Dang Ngoc Quang, argumentoi se ky mish nuk duhet të ndalohet plotësisht, pasi kjo përbën heqjen e lirisë. Në vend të kësaj, ai sugjeroi zbatimin e një takse të rëndë mbi mishin e qenve ose duke e lejuar atë vetëm për t’u shitur në zona të caktuara.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!