Duterte inkurajon ushtrinë e Filipineve: Bëni kryengritje nëse doni të më rrëzoni

E mërkurë, 12 September 2018 09:35

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ka guxuar dhe i ka thënë ushtarëve të tij që të bëjnë një kryengritje nëse ata nuk janë të kënaqur me udhëheqjen e tij. Ai i ka thënë ushtarëve që janë të lirë të bashkohen në anën e kritikuesit të tij në Kongres, senatorin Antonio Trillanes.

"Bëni një revoltë, revolucion apo çfarëdo," tha Duterte. Ai shtoi se nëse kritikët e tij besojnë se do të ishin më të lumtur me Trillanët rivalin të tij, ata mund ta mbështesin atë.

"Ju jeni të lirë ta bëni këtë. Në të vërtetë, unë po ju inkurajoj," tha Duterte.

Komentet e presidentit erdhën pasi ai hodhi poshtë një amnisti që iu dha Trillanes.

Në deklaratën e tij, Duterte deklaroi se amnistia e Trillanes ishte e pavlefshme, sepse senatori dështoi të paraqiste një shpallje zyrtare për amnisti dhe të pranonte fajin për përfshirjen e tij në përpjekjet e mëparshme të grushtit të dështuar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...