VMRO u thotë përkrahësve të votojnë sipas bindjeve të tyre në referendum

E mërkurë, 12 September 2018 14:47

Partia më e madhe opozitare në Maqedoni, VMRO-DPMNE, vendosi të martën në mbrëmje që t’i lërë përkrahësit e saj të vendosin sipas bindjeve të tyre personale lidhur me referendumin e 30 shtatorit.

Kryetari i VMRO-së, Hristijan Mickovski, megjithatë tha në një konferencë për gazetarë pak para mesnate se qytetarët e dinë më së miri se çfarë dëshiron t’u thotë ai.

“Ne mbetemi në qëndrimin kundër marrëveshjes me Greqinë, sepse kjo ndryshon Kushtetutën dhe identitetin institucional. I humbasim të gjitha pozicionet dhe argumentet, që kemi arritur shumë kohë përpara. Vendosni me zemër sipas bindjeve tuaja, ne do të përkulemi para vendimit tuaj!” - u shpreh Mickovski. Ai nënvizoi nga ana tjetër se vet pyetja që do të shtrohet në referendum është manipulative dhe shumëkuptimëshe.

Mickovski tha se partia e tij është për integrimin e vendit në Bashkimin Evropian dhe NATO dhe se “ato janë miqtë tanë”.

Ai akuzoi qeverinë e zotit Zaev dhe zyrtarë të lartë qeveritarë për shpërdorime të mjeteve financiare dhe kurdisje të tenderave.

Qëndrimi i VMRO-së duket të jetë zbutur pas takimit që Kancelarja gjermane Angela Merkel pati me drejtues të saj gjatë vizitës së të shtunes në Shkup.

Po ashtu, disa drejtues të tjerë shtetërorë e politikë nga vende dhe organizata evropiane si dhe nga SHBA kanë ardhur ditëve të fundit në Shkup për të mbështetur referendumin dhe për të bindur kundërshtarët e tij se vetëm me ndryshimin e emrit, Maqedonia mund të bëhet pjesë e Aleancës Veriatlantike dhe të integrohet në BE.

Në këtë kuadër, të enjten në Shkup pritet të vijë Ndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit Ues Mitchell.

Ndërkohë, të mërkurën Shkupin do ta vizitojë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili do të pritet nga kryeministri Zoran Zaev.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shqipëri-Skoci, Policia masa të rrepta për ndeshjen, ja rrugët që do të bllokohen në Shkodër

Aktualitet

Shqipëri-Skoci, Policia masa të rrepta për ndeshjen, ja rrugët që do të bllokohen në Shkodër

Policia e Shkodrës ka marrë masa të ashpra para përballjes mes Shqipërisë dhe Skocisë e vlefshme për Ligën e Kombeve. Takimi do të luhet ditën e shtunë në orën 20:45 në...

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Globi

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski qysh në shtator, kur mbajti një konferencë për shtyp në Kuvend dhe akuzonte pushtetin duke thënë se është viktimë e persekutimit politik, kishte tërhequr të gjitha paratë...

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Bota Shqiptare

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, mjek popullor që pretendon se shëron shumë sëmundje, e ka pisk punën me policinë. Gjatë një kontrolli në banesën e tij është gjetur një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!