Italia nuk pranon emigrantë

E mërkurë, 12 September 2018 16:27

Italia do të mbyllë kufirin e saj për anijet e refugjatëve të paligjshëm nga vendet e lindjes, pavarësisht rrezikut që mund të sjellë ky vendim. Kjo është deklarata e kryeministrit italian Xhuzepe Konte gjatë fjalës që mbajti pasi u thirr në parlament për të dhënë shpjegime lidhur me çështjen e anijes Dicoti. Ndërkohë në Itali janë zhdukur gjithë emigrantët e lënë nën kujdesin e kishës ndërsa 20 persona të tjerë presin të transferohen për strehim në Shqipëri.

"Italia nuk është më e disponuehsme në strehimin e emigrantëve që mbërrijnë në territorin e saj". Kështu ka deklaruar në Parlamentin Italian kryeminsitri Giuseppe Conte gjatë shpjegimeve që dha pas thirrjes së deputetëve për çështjen e anijes Diçotti.

Duke iu referuar anijes Dicotti, kreu i ekzekutivit italian tha se pa ndërhyrjen e anijeve bregdetare italiane, mjaft prej emigrantëve të shpëtuar do të kishin mbetur viktima.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përleshja me armë e reperave, dënohen Noizy dhe Cozman

Aktualitet

Përleshja me armë e reperave, dënohen Noizy dhe Cozman

Rigels Rajku i njohur si Noizy është dënuar me dy mijë euro gjobë për incidentin ku ai mbeti i plagosur në qendër të Prishtinës. Në procesin gjyqësor i cili ka...

Ka qenë mësuese, këtë detaj nuk e dinim për këngëtaren e njohur shqiptare

Show-biz

Ka qenë mësuese, këtë detaj nuk e dinim për këngëtaren e njohur shqiptare

Ajo është sot ndër këngëtaret më të njohura dhe më të dashura për publikun shqiptar. Bëhet fjalë për Eli Farën. Ajo ishte sot e ftuar në studion e “Rudina” në Tv...

Studimi: Aspirina nuk mund ta mbajë mjekun larg

Aktualitet

Studimi: Aspirina nuk mund ta mbajë mjekun larg

Sipas një studimi, një aspirinë në ditë nuk mund ta mbajë mjekun larg. Miliona njerëz marrin çdo ditë një dozë aspirinë në mënyrë që të shmangin atakun kardiak. Përfitimet e...