Migrimi, sfida më e madhe për të ardhmen e BE-së

E mërkurë, 12 September 2018 16:43

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi sot se migrimi është sfida më e madhe për të ardhmen e Bashkimit Evropian.

“Kjo sfidë më duket shumë më e madhe për kohezionin e ardhshëm të Bashkimit Evropian sesa atë që kemi përjetuar gjatë krizës së eurozonës”, tha Merkel gjatë një fjalimi në parlamentin gjerman.

Komentet e Merkelit vijnë pas manifestimeve të ekstremit të djathtë në Gjermani, si kundërpërgjigje ndaj një rritjeje të perceptuar të krimeve të kryera nga azilkërkuesit.

Gjermania mori qindra mijëra refugjatë në vitin 2015 dhe 2016, një vendim që i kushtoi Merkelit dhe konservatorëve të saj një pjesë të rëndësishme të kapitalit politik.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!