Merkel: BE dhe Britania janë larg marrëveshjes për “Brexit”

Tuesday, 25 September 2018 19:01

“Ne ende nuk e dimë se çfarë po kërkoni realisht”; kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëron se BE-ja dhe Mbretëria e Bashkuar janë ende larg marrëveshjes ndërsa i kërkon Theresa May ta shohë mirë planin Chequers.

Liderja gjermane këmbënguli se biznesi duhet të sqarohet për formën që do të marrë kjo marrëdhënie në të ardhmen ndërsa diskutimet në Angli nuk janë dhe aq të qarta sipas saj.

Merkel u kujdes të theksonte edhe një herë se Londra nuk do të lejohet të zgjedhë pjesët që kërkon nga tregu i përbashkët i BE-së, duke rrëzuar kështu fragmente të rëndësishme të draftit Chequers të kryeministres britanike. Krerët e bllokut e kundërshtuan fort planin e May-t në Salzburg javën e kaluar.

Presidenti i Këshillit europian Donald Tusk u shpreh i bindur se projekti që parashikon qëndrimin e Britanisë së Madhe në tregun e përbashket për mallrat, por jo për shërbimet, nuk ka për të funksionuar.

Brukseli i mëshon idesë se është e pamundur të përfitosh vetëm pjesërisht nga tregu në fjalë pa i pranuar të gjitha rregullat e tij, përfshirë lirinë e lëvizjes dhe ligjin europian. Ky kundërshtim kërcënoi ta vendosë May-n përballë një krize të re pasi ajo përballet sakaq me rezistencën e ligjvënësve konservatorë, të cilët kërkojnë që të heqë dorë nga drafti në favor të një marrëveshjeje të stilit kanadez, e cila heq 99% të detyrimeve doganore mbi mallrat që lëvizin mes dy blloqeve tregtare, por nuk ngrihet rreth tregut të përbashkët. TCH

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Skënderbeu apo Partizani, cila skuadër do jetë kampionia e javës?

Sport

Skënderbeu apo Partizani, cila skuadër do jetë kampionia e javës?

Superliga do të vazhdojë sot me dy ndeshjet e radhës, të vlefshme për vendin e parë të kategorisë, ku Skënderbeu do të presë Kamzën dhe Partizani gjirokastritët e Luftëtarit. Ndeshja e...

Sulm me bombë në Afganistan, 11 të vdekur

Globi

Sulm me bombë në Afganistan, 11 të vdekur

Të paktën 11 civilë e kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit të bombës së vendosur në skaj të rrugës në provincën Nangarhar në lindje të Afganistanit. Zëdhënësi i prefekturës së...

Ky president amerikan i dhuroi të gjitha pagat për bamirësi

Globi

Ky president amerikan i dhuroi të gjitha pagat për bamirësi

Gjatë kohës së tij si kongresmen, dhe më vonë presidenti i SHBA-së, Xhon F.Kenedi, i dhuroi të gjitha pagat e tij për bamirësi. Në vitin 1859, kolonisti anglez Tomas Ostin lëshoi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!