Dy peshkopë kinezë ftojnë Papën në një vizitë historike

Tuesday, 16 October 2018 22:40

Dy peshkopë katolikë kinezë për herë të parë pas një marrëveshjeje historike midis Pekinit dhe Selisë së Shenjtë, thanë të martën se kanë ftuar Papa Franceskun për një vizitë zyrtare.

"Ndërsa ishim këtu, ne e ftuam Papa Franceskun për të ardhur në Kinë", tha në një intervistë peshkopi Joseph Guo Jincai.

"Ne jemi duke pritur për të," tha Guo.

Vitin e kaluar Papa tha se do të donte të vizitonte Kinën sapo të merrte një ftesë.

Udhëtimi do të kishte rëndësi të madhe pasi Vatikani nuk ka pasur marrëdhënie diplomatike me Pekinin që nga viti 1951.

Ka rreth 12 milionë katolikë në Kinë, të ndarë në mes të një shoqate qeveritare, kleri i të cilëve zgjidhet nga Partia Komuniste dhe një kishë jozyrtare që betohet për besnikëri ndaj Vatikanit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Aktualitet

Përse duhet mbështetur një kauz e drejtë, lexoni pastorin gjerman

Përse duhet mbështetur një protestë e një kauze të drejtë? Lexoni “ They first came...” të pastorit gjerman Martin Niemöller. Ne fillim erdhen... -Ne filim erdhen per komunistetUne nuk fola se nuk...

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Sport

VIDEO/ Tifozët shqiptarë zbresin në fushë

Më shumë se goli, tifozët shqiptarë i ka gëzuar prania e yllit të Realit, futbollistit të Uellsit Gareth Bale. Pak çaste pas përfundimit të ndeshjes një situatë e pazakontë është...

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Globi

600 policë italianë për 8 vila të paligjshme të mafias

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës. Plot 600 agjentë policie u angazhuan për këtë mision, kundër një klani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!