Snowden: Për vëzhgimin e Khashoggit u përdor teknologjia izraelite

E Enjte, 08 November 2018 18:06

Ish-bashkëpunëtori i Agjencisë amerikane të Sigurisë Kombëtare (NSA), Edward Snowden, ka thënë të enjten se për vëzhgimin e gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, ishte përdorur teknologjia, të cilën e zhvillon kompania izraelite NSO.

Snowden, duke folur nëpërmjet një videolidhjeje prej një lokacioni të panjohur në Rusi para pjesëmarrësve të një konference për siguri kombëtare, e akuzoi kompaninë NSO se shet mjete për vjedhje digjitale dhe tha se këto mjete tani nuk po përdoren ekskluzivisht për arrestimin e të akuzuarve për krime dhe për pengimin e sulmeve terroriste, por edhe për përfitime parash deri “në atë masë sa shkaktohen edhe humbje jetësh”.

Snowden tha se përgjimi i thirrjeve telefonike dhe i emailave të qytetarëve të caktuar mund të ndikojë që agjencitë e sigurisë të prodhojnë vendime të gabuara në lidhje me rastet e ndërlikuara.

“Vëzhgimet nuk po bëhen në emër të sigurisë, por për të pasur kontroll mbi gjërat”, ka thënë Snowden. Ai paralajmëroi po ashtu se ekziston mundësia që kompanitë private të vëzhgimit dikur të kenë fuqi marramendëse kontrolli mbi jetët e qytetarëve të thjeshtë dhe se qeveritë këtë gjë nuk do të mund ta mbajnë nën frerë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Globi

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Vitet e fundit udhëtimet nga ajri janë preferuar gjithnjë e më shumë duke pësuar një rritje të konsiderueshme në mbarë botën. Më shumë se katër miliardë njerëz udhëtuan nga ajri...

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Globi

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Greqia mban vendin e katërt në BE në lidhje me tatimin më lartë të pronës, sipas një studimi të kryer nga Fondacioni për Hulumtime Ekonomike dhe Industriale, ose IOBE. Studimi gjithashtu...

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Aktualitet

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Nga Mina HYSA Shqiptarët në diasporë pavarësisht vështirësive të fillimit kanë mundur të ndërtojnë më së miri jetën atje ku ndodhen në vende të ndryshme dhe shumë prej tyre kanë qenë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!