Moscovici  “shuplakë” Italisë: Asnjë kompromis mbi rregullat buxhetore të BE-së

Premte, 09 November 2018 07:02

Shefi i ekonomisë së Bashkimit Europian, Pierre Moscovici, ka këmbëngulur se nuk do të ketë asnjë kompromis me Italinë mbi rregullat buxhetore të BE-së, ndërsa zbuloi projeksionet më të fundit ekonomike të Komisionit Europian.

“Unë jam i shqetësuar për fjalën kompromis. Nuk mund të ketë një lloj negocimi për këtë”, tha Moscovici për gazetarët pas publikimit të projeksioneve të Komisionit.
Ekzekutivi i BE-së tha se buxheti i propozuar i Romës do të shkaktojë deficitin e buxhetit të Italisë në 2.9% vitin e ardhshëm dhe 3.1% në vitin 2020, duke shkelur kufirin prej 3% të përcaktuar nga Pakti i Stabilitetit dhe Rritjes.
Buxheti i paraqitur kërkon të zvogëlojë taksat dhe të ndërpresë shkurtimet e pensioneve të planifikuara paraprakisht, ndërsa ministri i Financave, Giovanni Tria, ka insistuar se nuk do të ketë ‘kompromis e as konflikt’ me Komisionin.
Ndërkohë, Moscovici vuri në dukje se borxhi italian u zgjerua pas publikimit të projektbuxhetit. Këtë të hënë, shefi i Eurogrupit, Mario Centeno, i bëri thirrje Italisë që të paraqesë një propozim buxhetor që përputhet me rregullat fiskale europiane.
Ai deklaroi se bazat e ekonomisë europiane janë të qëndrueshme, duke shtuar se të gjitha vendet e BE-së do të gëzonin një rritje ekonomike në shkallë të ndryshme gjatë vitit 2019, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë. Ndërkohë, shtoi më tej se papunësia dhe borxhi publik në Eurozonë do të vazhdojnë të bien.
Tensionet e tregtisë ndërmjet SHBA dhe Kinës gjithashtu përbëjnë një rrezik afatmesëm, tha Moscovici, ndërsa shtoi se ngadalësimi i pranishëm në tregtinë botërore ndikon në eksportet dhe besimin e bizneseve europiane.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Globi

Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Vitet e fundit udhëtimet nga ajri janë preferuar gjithnjë e më shumë duke pësuar një rritje të konsiderueshme në mbarë botën. Më shumë se katër miliardë njerëz udhëtuan nga ajri...

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Globi

Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Greqia mban vendin e katërt në BE në lidhje me tatimin më lartë të pronës, sipas një studimi të kryer nga Fondacioni për Hulumtime Ekonomike dhe Industriale, ose IOBE. Studimi gjithashtu...

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Aktualitet

Helidon Kastrati, histori suksesi në Britani dhe investimi i guximshëm që nuk mbështetet nga shteti shqiptar

Nga Mina HYSA Shqiptarët në diasporë pavarësisht vështirësive të fillimit kanë mundur të ndërtojnë më së miri jetën atje ku ndodhen në vende të ndryshme dhe shumë prej tyre kanë qenë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!