Greqia e katërta për tatimin mbi pronën në BE,  rënie të thellë në investime

Premte, 16 November 2018 06:44

Greqia mban vendin e katërt në BE në lidhje me tatimin më lartë të pronës, sipas një studimi të kryer nga Fondacioni për Hulumtime Ekonomike dhe Industriale, ose IOBE.

Studimi gjithashtu zbuloi se në krahasim me vitin 2007, tregu i pasurive të patundshme të Greqisë humbi 95.4 për qind të investimeve të saj në atë sektor, duke parë se investimet në vitin 2017 ishin vetëm 1.1 miliardë euro (1.24 miliardë dollarë) krahasuar me 24.8 miliardë euro në 2007.
Studimi gjeti se krijimi i vetëm i tatimit të pronës (ENFIA) ishte arsyeja e ngrirjes virtuale të tregut të pasurive të patundshme në Greqi, duke rezultuar me një rënie dramatike të investimeve.
Në përfundim, studimi propozon zvogëlimin e TVSH-së në pronat e reja nga 24 në 13 për qind, një masë që do të ulte çmimin në banesat e reja me gati 10 për qind dhe heqjen e taksës shtesë të pronës, e cila mund të shtonte në më shumë se 1.35 miliardë dollarë (1.52 miliardë dollarë) në GDP-në e Greqisë në katër vite midis 2018 dhe 2022.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Aktualitet

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Policia e Elbasanit në një postim në Facebook, ka publikuar listën e peronave më të kërkuar të këtij qarku. Këtë herë forcat e rendit kanë zgjedhur që mos të bëjnë shënim...

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Globi

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

jë pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë dy persona kanë humbur jetën si dhe dy të tjerë  janë në gjendje të rëndë. Siç...

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Aktualitet

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Ky vit akademik është bërë më i shtrenjtë për të gjitha nivelet e studimit. Librat dhe mjetet shkollore kanë kushtuar më shumë që nga shtatori 2018 gjithashtu edhe shërbimet arsimore...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!