Lista/ Shtetet që nuk lejohet të “fluturojnë” në SHBA

Premte, 16 November 2018 06:45

Vitet e fundit udhëtimet nga ajri janë preferuar gjithnjë e më shumë duke pësuar një rritje të konsiderueshme në mbarë botën. Më shumë se katër miliardë njerëz udhëtuan nga ajri vitin e kaluar.

Sipas të dhënave nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror, trafiku global i udhëtarëve u rrit me 8.1% gjatë vitit 2017. Gjatë gjysmës së parë të vitit 2018, udhëtimi ajror u rrit me 7%. Sidoqoftë, vende të ndryshme në mbarë botën kanë standarde të ndryshme për sa i përket aspektit të sigurisë së tyre, kuadrit teknik dhe rregullator. Si rezultat, SHBA dhe Bashkimi Europian kanë krijuar programe të shqyrtimit për të përcaktuar nëse një komb dhe linjat e tyre ajrore përmbushin standardet ndërkombëtare.
BE, në fakt publikon një listë të linjave ajrore të ndaluara në hapësirën e saj ajrore për shkak mospërputhjes së tyre me rregullat. SHBA, nga ana tjetër, nuk i vlerëson linjat ajrore individuale, por aftësinë që kanë vendet për të ndjekur standardet ndërkombëtare të vendosura nga Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil të Kombeve të Bashkuara ose ICAO. Një ekip i avokatëve dhe inspektorëve nga Administrata Federale e Aviacionit Federal të SHBA-së, shfaq çdo shtet që operon fluturimet në SHBA si pjesë e programit Ndërkombëtar të Vlerësimit të Sigurisë Ajrore (IASA). Çdo vend vlerësohet nga FAA (Administrata Federale e Aviacionit) në tetë “elemente kritike” duke përfshirë legjislacionin primar të aviacionit, rregulloret specifike të operimit, sistemin shtetëror të aviacionit civil dhe funksionet e mbikëqyrjes së sigurisë, kualifikimin dhe trajnimin e personelit teknik dhe zgjidhjen e shqetësimeve të sigurisë.
Sipas BI, vendet që konsiderohen nga FAA që nuk kanë arritur të përmbushin standardet e ICAO nuk do të lejohen në SHBA. Megjithatë, disa vende do të lejohen të vazhdojnë fluturimet në SHBA por nën mbikëqyrjen e FAA-s. Përveç kësaj, asnjë zgjerim apo ndryshim i operacioneve të tyre në SHBA nuk do të lejohet.
Shënim: Shtetet në blu përmbushin standardet e FAA. Shtetet në të kuqe nuk përmbushin standardet e FAA. Shtetet në gri nuk e mundësojnë shërbimin ajror në SHBA ose nuk kanë marrëveshje me FAA.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Aktualitet

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Një nga të ftuarat në studion e emisionit Dritare në News 24 ishte e prezantuar si studente, por në të vërtetë punon si juriste pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe...

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Aktualitet

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Shefja e departamentit të Letërsisë në Fakultetin Filologjik Lili Sula e ftuar në studion e "Ora News", tha se nuk e di se çfarë pret më shumë ministrja e Arsimit...

Ish-ministrit: Largimi i kësaj qeverie është pak, duhet ...

Politikë

Ish-ministrit: Largimi i kësaj qeverie është pak, duhet ...

Pas skandalit në lidhje me kompaninë Dunwell Haberman, e cila fitoi lotin e parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës përmes falsifikimit, si dhe 11 milionë të tjera...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!