Trump i bën thirrje Opec: Të mos ulet prodhimi i naftës

E Enjte, 06 December 2018 12:08

Presidenti i SHBA Donald Trump i bëri thirrje Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve të saj që të mos e ndërpresin prodhimin e naftës vitin e ardhshëm, duke thënë se kjo do të shkaktonte rritje të çmimeve të naftës në mbarë botën.

“Shpresojmë se OPEC do të mbajë prodhimin e naftës siç është, jo e kufizuar. Bota nuk dëshiron të shohë çmime më të larta të naftës! “Trump shkroi në tëitter përpara takimit të grupit këtë javë për të diskutuar shkurtimet e mundshme.

OPEC takohet ditën e somte në Vienë për të diskutuar prodhimin e naftës dhe të premten do të zhvillojë bisedime me aleatë të tillë si Rusia.

Arabia Saudite, udhëheqësi de fakto i OPEC, ka bërë presion për reduktime të mëdha të prodhimit, por është përballur me presion nga Trump për të mbajtur prodhimet e naftës të qëndrueshme për të mbajtur çmime të ulëta.

Trump, i cili e sheh ekonominë e SHBA një nga çështjet e tij më të rëndësishme, shpesh është ankuar për OPEC këtë vit, pasi çmimet më të larta të naftës së papërpunuar kanë rritur çmimet e karburantit për konsumatorët dhe bizneset.

Agjencia e lajmeve TASS njoftoi të mërkurën se OPEC dhe partnerët e saj mund të kthejnë kuotat e prodhimit në nivelet 2016 duke ulur prodhimin e naftës me më shumë se 1 milion fuçi në ditë. Tregjet e naftës panë një rritje ditën e djeshme.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!