Erdogan: Netaniahu terrorist! Reagon kryeministri i Izraelit

Hënë, 02 Prill 2018 09:41

Vrasja e 16 protestuesve palestinezë në Gaza ka sjellë sërish përplasje të ashpra në distancë mes Turqisë dhe Izraelit.

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ndërsa dënoi aktin, është shprehur se Kryeministri izraelit është një terrorist.

Ai shkoi edhe më tej duke thënë se edhe Izraeli si shtet ka vepruar mbi baza pushtuese dhe terroriste. 

“Netaniahu, ne nuk kemi përsipër turpin e pushtimit. Ti je një pushtues. Ke marrë toka nën kontrroll si pushtues. Në të njëjtën kohë je terrorist. Edhe shteti i Izraelit është terrorist, pasi është shumë e qartë ajo që ndodhi në Gaza. Është e qartë ajo që ndodhi në Jeruzalem.” 

Me të njëjtën monedhë është kundëpërgjigjur edhe Netaniahu. Kryeministri i Izraelit deklaroi se nuk ka nevojë për leksione demokracie nga një person i cili për vite me rradhë ka bombarduar pa mëshirë civilët.

 Duke shfrytëzuar edhe 1 Prillin, Netaniahu shtoi se Erdogan e festoi kështu ‘Ditën e Gënjeshtrave’.

Akuzat e shkëmbyera së fundmi mes liderëve, pritet të përkeqësojnë edhe më tej marrëdhëniet e tensionuara mes palëve, pavarësisht firmosjes më herët të një dokumenti i cili synonte normalizim të situatës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Aktualitet

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Një grup hajdutësh që vidhte lokale dhe dyqane në qytetin e Durrësit është goditur nga policia.  Gjithashtu gjatë kontrolleve janë arrestuar edhe dy shtetas të tjerë me lëndë narkotike dhe armë...

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Aktualitet

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Kanë nisur reshjet e para të dëborës në qarkun e Korçës. Prej dy orësh kanë nisur reshjet e para në këtë qytet, ndërsa deri tani nuk raportohet për bllokim rrugësh. Kjo...

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Aktualitet

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Një tjetër peshkaqen është kapur këtë herë në rrjetat e peshkatarëve, në zonën e Himarës.  Një ditë më parë një peshkaqen , me gjatësi 3.5 m dhe me një peshë prej 400 kg u...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!