ISIS hedh kufomat rrugëve, përhapet sëmundja vdekjeprurëse

Tuesday, 03 Prill 2018 16:05

Mbi 1000 civilë mendohet se I ka zënë një sëmundje vdekjeprurëse, e cila bën që mishi të kalbet.

Kjo sëmundje po shkaktohet pasi ISIS po lë kufomat rrugëve në Siri dhe Irak.

Ai i tha Sputnik: "Përhapja e tij është e lidhur ngushtë me kushtet e jetesës dhe kur ato përkeqësohen në mënyrë drastike, për shembull si rezultat i luftës, një epidemi mund të shpërthejë, si ajo që ndodhi në Siri dhe Irak".

Në vitin 2015 punonjësi i agjencisë së ndihmës, Dilqash Isa, tha: "Si rezultat i veprimeve të neveritshme të ISIS-it që përfshinin vrasjen e njerëzve të pafajshëm dhe hedhjen e kufomave në rrugë, ky është faktori kryesor për përhapjen e shpejtë të sëmundjes Leishmanisis".

Dhe një luftëtar kurd tha se përhapja e sëmundjes - që i lë ata të prekur me plagë të hapura nëpër trupat e tyre - ishte veçanërisht e keqe në vendet e shkatërruara nga lufta në Siri.

 The flesh-eating bug rots limbs from the inside out

Modifikuar më Tuesday, 03 Prill 2018 16:11

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!