ISIS hedh kufomat rrugëve, përhapet sëmundja vdekjeprurëse

Tuesday, 03 Prill 2018 16:05

Mbi 1000 civilë mendohet se I ka zënë një sëmundje vdekjeprurëse, e cila bën që mishi të kalbet.

Kjo sëmundje po shkaktohet pasi ISIS po lë kufomat rrugëve në Siri dhe Irak.

Ai i tha Sputnik: "Përhapja e tij është e lidhur ngushtë me kushtet e jetesës dhe kur ato përkeqësohen në mënyrë drastike, për shembull si rezultat i luftës, një epidemi mund të shpërthejë, si ajo që ndodhi në Siri dhe Irak".

Në vitin 2015 punonjësi i agjencisë së ndihmës, Dilqash Isa, tha: "Si rezultat i veprimeve të neveritshme të ISIS-it që përfshinin vrasjen e njerëzve të pafajshëm dhe hedhjen e kufomave në rrugë, ky është faktori kryesor për përhapjen e shpejtë të sëmundjes Leishmanisis".

Dhe një luftëtar kurd tha se përhapja e sëmundjes - që i lë ata të prekur me plagë të hapura nëpër trupat e tyre - ishte veçanërisht e keqe në vendet e shkatërruara nga lufta në Siri.

 The flesh-eating bug rots limbs from the inside out

Modifikuar më Tuesday, 03 Prill 2018 16:11

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Menaxhimi i mbetjeve, tarifat e qytetarëve do të rriten

Aktualitet

Menaxhimi i mbetjeve, tarifat e qytetarëve do të rriten

Menaxhimi i integruar i mbetjeve duket të jetë një sfidë më vete për Shqipërinë pavarësisht nismave të ndërmarra në lidhje me investimet në sektor. Një studim i fundit i publikuar nga...

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Politikë

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Shpëtim Idrizi, në një intervistë në Top Show, sqaroi pse PDIU-ja vendosi që të kalojë në opozitë. Por, përpara se të zbulonte pse u largua, Idrizi rikujtoi arsyen pse u bashkua...

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Aktualitet

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Në redaksinë e emisionit “Stop” kanë mbërritur shumë letra nga persona që vuajnë dënimin në burgun e Fierit apo familjarë të tyre.Ata ankohen për sjellje të padenja nga ana e...