Kryeministri i Fixhit: Ngrohja globale po kërcënon mbijetesën tonë

Tuesday, 03 Prill 2018 16:44

Kryeministri i Fixhit ka thënë se kombi ishull i Paqësorit është në "një luftë për mbijetesë" pasi ndryshimet klimatike sjellin ciklone vdekjeprurëse.

Frank Bainimarama tha se Fixhi kishte hyrë në një "epokë të re të frikshme" të motit ekstrem.
Komentet e tij erdhën pasi Ciklon Josie shkaktoi vdekje dhe përmbytje në ishullin kryesor Fixhi, Viti Levu, në fundjavë.

Në vitin 2016, një ciklon goditi Fixhin duke lënë 44 vetë të vdekur dhe duke zhdukur një të tretën e prodhimit ekonomik të vendit.

Katër vetë kanë vdekur në përmbytje të rënda të shkaktuara nga Cyclone Josie, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

"Ne jemi tani në një nivel thuajse konstant të kërcënimit nga këto ngjarje ekstreme të motit", tha z. Bainimarama të martën, duke shtuar se ciklonet e fuqishme në rajon po bëheshin "më të rënda" si pasojë e ndryshimeve klimatike.

Nëntorin e kaluar, z. Bainimarama mori një rol udhëheqës në Konferencën e Klimës së OKB-së në qytetin gjerman të Bonit.

Klima e planetit ka ndryshuar vazhdimisht me kalimin e kohës. Megjithatë, periudha aktuale e ngrohjes po ndodh më shpejt se shumë ngjarje të kaluara.

Ndryshimet mund të thajnë ujërat e ëmbla, të rrisin numrin e vdekjeve nga përmbytjet, stuhitë, valët e nxehtësisë dhe thatësirat.

Ndryshimet klimaterike pritet të rrisin frekuencën e eventeve ekstreme të motit,.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Aktualitet

Krimet e Rënda caktojnë prokurorët për Shullazin, por..

Prokuroria e Krimeve të Rënda bën të ditur se është caktuar grupi i prokurorëve që do të përfaqësojnë në gjykim çështjen “Shullazi”, por emrat nuk bëhen të ditur deri në...

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Aktualitet

Armëmbajtje pa leje dhe kokainë, 2 të arrestuar dhe 67 të shoqëruar

Dy persona janë arrestuar në Tiranë për armëmbajtje pa leje dhe posedim të lëndëve narkotike. Në rrugën “Asim Vokshi” u arrestua Arsen Caka 30 vjeç, të cilit gjatë kontrollit fizik...

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Bota Shqiptare

Ambasadori i SHBA në Kosovë Delawie, i përgjigjet Elez Blakajt

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, nuk deshi të komentojë lidhur me çështjen e dorëheqjes së prokurorit Elez Blakaj apo protestat kundër Kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Sipas...