Ndahet nga jeta gruaja e Nelson Mandelës, në moshën 81 vjeçare

Tuesday, 03 Prill 2018 17:41

Winnie Madikizela-Mandela, ish-gruaja e udhëheqësit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur në moshën 81 vjecare, këtë e ka konfirmuar familja e saj në një deklaratë të hënën.

Ajo ishte një forcë politike - një figurë e madhe në luftën për t'i dhënë fund sistemit apartheid racist të imponuar në Afrikën e Jugut.

Madikizela-Mandela ishte martuar me Nelson Mandelën nga viti 1958 deri në 1996.

Mandela ishte I burgos në një ishull pjesën më të madhe të jetës së tij,dhe aktivizmi I Madikizela Mandela kundër regjimit apartheid bëri që ajo të ishte nënarrest shtëpiak për një kohë të gjatë.

Në deklaratën e lëshuar të hënën,familja e Mandelës tha ‘’ ajo vdiq pas një lufte të gjatë me sëmundjen, për të cilën ajo kishte qëndruar në spital që në fillim të vitit. Ajo iku nga kjo botë në mënyrë paqësore, pasditen e të hënës e rrethuar nga familja dhe njerëzit e dashur të saj’’.

Modifikuar më Tuesday, 03 Prill 2018 17:46

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dëmtimi i rrugës antike nga punimet e HEC-it, u fshi me një të rënë lapsi

Aktualitet

Dëmtimi i rrugës antike nga punimet e HEC-it, u fshi me një të rënë lapsi

Marrë nga exit.al Një pjesë e rrugës antike Egnatia është dëmtuar nga punimet për ndërtimin e digës së hidrocentralit “Slabinja 2D”, në Pogradec të kryera nga kompania “Hidropower Elektrik”. Ky fakt...

Të dënuarit e Burrelit kërcënojnë me grevë urie

Aktualitet

Të dënuarit e Burrelit kërcënojnë me grevë urie

Të dënuarit në Burgun e Burrelit kanë shprehur shqetësimin për kushtet e këqija me të cilat përballen çdo ditë teksa vuajnë dënimin. Ata kanë kërcënuar se në rast se nuk përmirësohet...

Bashkëshorti i Megan Fox nuk shikon djalin prej 4 vitesh

Show-biz

Bashkëshorti i Megan Fox nuk shikon djalin prej 4 vitesh

Ish-e fejuara e Brian Austin Green, Vanessa Marcil e ka akuzuar atë për përfshirjen e saj në një betejë të kujdestarisë ndaj djalit të tyre 16 vjeçar për 12 vitet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!